Słodkie od urodzenia, czyli cukrzyca noworodkowa

Cukrzyca noworodkowa to rzadko spotykana odmiana cukrzycy, która ujawnia się w wieku poniżej 6 miesięcy. W zależności od jej typu – może przejść wraz z wiekiem dziecka lub pozostać na całe życie. Od czego zależy, czy noworodek zachoruje na cukrzycę, jak rozpoznać cukrzycę noworodkową i ją leczyć?

Cukrzyca u noworodka – po czym ją rozpoznasz?

Cukrzyca noworodkowa wciąż stanowi przedmiot badań. Co dziś wiadomo na jej temat? Jest rzadkim zaburzeniem metabolicznym uwarunkowanym genetycznie. To znaczy, że jest spowodowana zmianą genu, który wpływa na produkcję insuliny. Przez to bardzo wzrasta poziomu cukru we krwi.

Dotyczy ona zazwyczaj dzieci z niską masą urodzeniową, stwierdzoną hiperglikemią (wysoki poziom cukru we krwi) i współwystępującą kwasicą metaboliczną.

50% osób ze zdiagnozowaną cukrzycą noworodkową przekazują ją dalszemu potomstwu.

Główną cechą rozpoznawalną tej odmiany cukrzycy jest zdiagnozowanie jej w wieku poniżej 6 miesięcy i to przede wszystkim odróżnia ją od cukrzycy typu 1, która nie występuje tak wcześnie. U 20% noworodków z cukrzycą występują też zaburzenia rozwoju, takie jak: padaczka, osłabienie mięśni czy trudności w nauce.

Cukrzyca noworodkowa ma charakter trwały lub przejściowy. Ta pierwsza ustępuje przed 12. miesiącem życia, jednak często powraca w okresie nastoletnim. Dotyczy 50-60% noworodków.

Z kolei utrwalona cukrzyca noworodkowa pozostaje na całe życie. Powoduje ją najczęściej upośledzenie funkcji kanału potasowego beta komórek trzustki – ten kanał, mimo stałego napływu glukozy, wciąż pozostaje otwarty, co zaburza wydzielanie insuliny.

Odmianę cukrzycy diagnozuje się na podstawie badań genetycznych.

Objawy cukrzycy noworodkowej

Jeśli u noworodka obserwujesz:

• wzmożone pragnienie,

• odwodnienie,

• częstsze oddawanie moczu,

to jak najszybciej udaj się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. Ze względu na niedobór insuliny w organizmie, u noworodków z cukrzycą występuje wysoki poziom cukru we krwi.

Obecność cukrzycy można stwierdzić za pomocą testu glukozy we krwi. Diagnoza poniżej 6. miesiąca życia powinna sugerować cukrzycę noworodkową. U dzieci w wieku poniżej 9 miesięcy zaleca się wykonanie badań genetycznych, które pomogą ustalić rodzaj cukrzycy noworodkowej i szybko wdrożyć najlepszą formę leczenia.

Leczenie cukrzycy noworodkowej

Cukrzycę noworodkową można leczyć, dlatego po zauważeniu niepokojących objawów należy szybko skonsultować się z lekarzem i poddać dziecko badaniom genetycznym. U około 50% noworodków cukrzycę leczy się lekami przeciwcukrzycowymi (w przypadku mutacji genu KCNJ 11 możliwe jest stosowanie pochodnych sulfonylomocznika) lub insuliną. Lekarze często zalecają natychmiastową insulinoterapię, która wymaga precyzyjnego ustalenia dawek hormonu. Nie bez znaczenia jest również wprowadzenie odpowiedniej diety, która będzie łagodzić skoki cukru we krwi.

Odmiana przemijająca wymaga tymczasowej insulinoterapii. Po jej ustaniu nie trzeba kontynuować leczenia, za to należy nieustannie kontrolować stan zdrowia dziecka pod kątem jej powrotu.