Podróż autem, a za kółkiem kierowca z cukrzycą

Jesteś kierowcą i masz cukrzycę? Nawet, jeśli codzienne prowadzenie samochodu nie sprawia Ci żadnych problemów, do dłuższej podróży warto solidnie się przygotować. Zobacz, jak zabezpieczyć się przed ryzykiem wystąpienia nagłych wahań poziomu glikemii, które mogłyby stwarzać zagrożenie dla Ciebie i innych użytkowników drogi.

Służbowa podróż, wyjazd na szybki urlop, konieczność załatwienia pilnej sprawy… Przygotowania do wyjazdu zazwyczaj przebiegają szybko i dynamicznie. Dlatego już dzisiaj pomyśl o odpowiednim przygotowaniu i przygotuj listę.

Podróż autem a cukrzyca – co zabrać?

Zadbaj o to, by w Twoim bagażu podręcznym znalazł się odpowiedni prowiant:

• szybko przyswajalne węglowodany (takie jak np. batonik czy cukier w kostkach),
• kanapka,
• słodki napój.

Pamiętaj też o wyposażeniu apteczki zgodnie z Twoimi potrzebami. Pod ręką powinny się znaleźć:

• glukometr i paski testowe,
• odpowiednio zabezpieczone leki: insulina, glukagon (dawka na podróż oraz zapasowa),
• karta diabetyka lub opaska.

Podróż autem – mierzenie poziomu cukru

Pamiętaj o dokładnej kontroli poziomu cukru i zapisywaniu wyników:

1. przed wyruszeniem w trasę – w razie potrzeby zastosuj insulinę i zmierz ponownie poziom cukru, gdy lek zacznie działać,

2. podczas każdego postoju w trakcie podróży,

3. przed pójściem spać (przy stężeniu glukozy niższym niż 108 mg/dl – zjedz przekąskę).

Podróż autem – dawki insuliny

Mimo zmiany, jaką jest podróż, postaraj się trzymać stałego układu dnia, zwłaszcza w kwestii posiłków oraz dawkowania insuliny i leków. Zjedz posiłek o ustalonej porze – aby o nim pamiętać, ustaw przypomnienie w telefonie. Pamiętaj, by nie rozpoczynać jazdy autem, gdy burczy Ci w brzuchu i zjedz przed podróżą porcję węglowodanów.

Diabetyk za kierownicą – jedź ostrożnie!

Cukrzyca sprzyja przestrzeganiu przepisów – dzięki jeździe z bezpieczną prędkością łatwiej będzie Ci się zatrzymać lub zjechać na pobocze w przypadku nagłego pogorszenia samopoczucia.

Nie lekceważ żadnych sygnałów – gdy tylko poczujesz, że Twój stan się zmienia, postaraj się jak najszybciej zatrzymać w spokojnym miejscu, by zmierzyć poziom cukru we krwi. Jeśli podejrzewasz, że to niedocukrzenie, zjedz węglowodany i odpocznij.

Cukrzyk w trasie – odpoczynek przede wszystkim

Podróż to emocje: ekscytacja, stres… Dlatego dołóż wszelkich starań, by utrzymać organizm w normie i nie dopuścić do wahań glikemii. Bardzo ważną rolę odgrywa solidny odpoczynek – zarówno przed rozpoczęciem trasy, jak i w trakcie jazdy. Zadbaj o to, by w miarę możliwości nie podróżować samotnie i rób postoje regeneracyjne co 2 godziny. Do prowadzenia auta załóż wygodny, oddychający strój i komfortowe buty, w których możesz swobodnie poruszać palcami stóp.

Pamiętaj, żeby po zmianie np. dawek insuliny odczekać około tygodnia, zanim usiądziesz za kierownicą. To czas, w którym Twój organizm będzie przyzwyczajał się do nowego sposobu leczenia.

Uważność i dbałość o bezpieczeństwo to cechy każdego dobrego kierowcy – również, gdy jest diabetykiem. Zatem – szerokiej drogi!

Przeczytaj też: Diabetyk za kierownicą – 5 zasad bezpiecznej jazdy