Niezwykły asystent do zarządzania cukrzycą

Aplikacji mobilnych dla diabetyków jest już całkiem sporo. Za to ostatnio zrobiło się głośno wokół aplikacji o nazwie Suguard, nad którą pracują gdańscy naukowcy. Czemu zawdzięcza swój rozgłos? Sprawdź, co słychać w świecie nowinek technologicznych wspierających kontrolę cukrzycy.

Wyobrażasz sobie aplikację mobilną, która przelicza dawki insuliny? Choć do tej pory trudno pominąć w tym aspekcie rolę świadomego diabetyka i lekarza prowadzącego, to wszystko wskazuje na to, że wkrótce nowe technologie wspomogą zarządzanie cukrzycą na jeszcze bardziej zaawansowanym poziomie.

Tak wymagające funkcjonalności zapewnia m.in. wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz analizy danych. Z ich pomocą Suguard – aplikacja mobilna dla diabetyków – nie tylko przygotuje plan terapii cukrzycy, ale też harmonogram aktywności fizycznej; niezwykle ważnego elementu w kontroli poziomu cukru we krwi.

Aplikacja wskaże, kiedy podjąć konkretne akcje i w jakiej ilości, np. poinformuje, ile insuliny należy przyjąć, o ile zmniejszyć dawkę tego hormonu oraz co i w jakiej ilości można zjeść. Ma być wsparciem przede wszystkim dla diabetyków prowadzących aktywny tryb życia w cukrzycy. Aplikacja będzie oferować porady medyczne, dobrane do stanu zdrowia diabetyka i „prowadzić” go przez cały dzień.

Trzy najważniejsze funkcjonalności, jakie posiada aplikacja Suguard to:

1. wykrywanie aktywności fizycznej,

2. robot rejestrujący i badający zwyczaje podczas aktywności fizycznej,

3. zautomatyzowany kalkulator insuliny.

Dzięki nim diabetyk łatwiej zrozumie, jak aktywność fizyczna wpływa na jego stężenie glukozy we krwi, zarówno w krótkim, jak i w długim okresie. Dowie się, jak podejść do uprawiania sportów i uniknąć ryzyka hipoglikemii. Odkryje schematy postępowania, pozna możliwe korekty terapii, a w efekcie łatwiej osiągnie właściwe wartości hemoglobiny glikowanej (HbA1c) – jednego ze wskaźników świadczących o wyrównaniu cukrzycy.

Sprawdź: Hipoglikemia podczas treningu siłowego – jak temu zapobiec?

Wśród członków DiabetesLab – pomysłodawców projektu – jest diabetyk z 18-letnim stażem cukrzycowym. Stąd decyzja o podjęciu inicjatywy przydatnej dla osób z cukrzycą. Aplikacja mobilna Suguard ma ułatwić życie diabetykom z cukrzycą typu 1, ale wynalazcy chcą w przyszłości wykorzystać ją również dla osób z cukrzycą typu 2. Planują też wprowadzenie aplikacji na rynek międzynarodowy.

Twórcy aplikacji mobilnej chcą mieć swój wkład w zapobieganiu powikłaniom cukrzycowym oraz w zmniejszeniu kosztów leczenia cukrzycy.

Przeczytaj też: Apple chce odmienić życie osób z cukrzycą