Słońce, plaża, woda… i pompa insulinowa

Nie tylko skóra diabetyka jest wrażliwa na promieniowanie słoneczne. Pompa insulinowa również nie lubi upałów. Z tego powodu źle znosi plażowanie. Ryzykowny dla niej jest także intensywniejszy kontakt z wodą. Czy to oznacza, że jako użytkownik pompy musisz z niej zrezygnować podczas letniego wypoczynku? Nic podobnego!

Ochrona pompy insulinowej przed słońcem

Przede wszystkim chroń swoją pompę insulinową przed kontaktem ze słońcem. Gdy zdejmujesz pompę na czas plażowania, od razu schowaj ją do torby termicznej. Zabierz ze sobą też wodoodporne etui. Tak samo zabezpiecz insulinę.

Zobacz: Przechowywanie insuliny – o czym należy pamiętać?

Choć obudowa pompy izoluje ją od ciepła, to chcąc poczuć się pewniej, włóż do ochronnego woreczka opakowanie schłodzonego żelu. W ten sposób zapewnisz jej dodatkową ochronę przed przegrzaniem. Pamiętaj, aby nie narażać woreczka na kontakt z wodą. Zamoczony żel rozszerzy się, a woreczek rozerwie.

Prosty trik na nieprzegrzanie insuliny

Nie napełniaj całkowicie zbiorniczka w pompie insulinowej. Częstsze wymiany insuliny sprawią, że nie będzie jej grozić przegrzanie.

Ochrona wkłucia przed odklejeniem

Im więcej stopni wskazuje termometr, tym bardziej się pocisz. Z kolei pot może poluzować klej trzymający zestaw infuzyjny. Tak samo zadziałają rozsmarowane na skórze kosmetyki przeciwsłoneczne. Jak się przed tym zabezpieczyć? W miejscu wkłucia zastosuj antyperspirant w sprayu. Równie dobrze sprawdzi się preparat barierowy albo nalewka z benzoesu.
Ważne: z powodu wysokich temperatur zabierz ze sobą więcej zapasowych wkłuć.

Co zrobić z pompą insulinową na czas pobytu nad wodą?

Możesz po prostu odpiąć pompę. Wkłucie zabezpiecz specjalną nakładką – zarówno podczas kąpieli, jak i plażowania. Wtedy do drenu nie dostanie się piasek czy woda. A zatkany dren to szybka droga do wysokiego poziomu cukru we krwi, czyli hiperglikemii. Miejsce wkłucia zaklej wodoodpornym plastrem, a pompę włóż do torby termicznej.
Po odpięciu pompy, zadbaj o właściwy poziom insuliny w organizmie i zastosuj insulinę długodziałającą. Wtedy pompę możesz zakładać jedynie na czas posiłków albo – po konsultacji z lekarzem – przejść na peny. Jeśli rozważasz tymczasowe przejście na peny, zacznij z nich korzystać już na kilka dni przed wyjazdem. Dzięki temu unormujesz swoje cukry zanim wyjedziesz i unikniesz przykrych niespodzianek już na miejscu.

Sporty wodne i pompa insulinowa – jak to pogodzić?

Jeśli nie chcesz przechodzić na peny, odepnij pompę na godzinę. W końcu to samo robisz na czas kąpieli i nie dzieje się nic złego. Aktywność fizyczna działa podobnie jak insulina, więc glikemia bez insuliny bazalnej wcale nie musi się rozchwiać. I tak musiałbyś zmniejszyć bazę. Jeśli jednak powinieneś podać insulinę, to podepnij pompę i podaj bolus z insuliną, a odepnij ją przed pójściem do wody. Poza tym pompy są wodoodporne, więc wystarczy je zabezpieczyć przed intensywniejszym zamoczeniem, bo zwykłe zmoczenie wodą im nie zaszkodzi.

Pompa na plaży to żaden wstyd!

Masz opory przed plażowaniem z pompą insulinową? Prawdopodobnie nikt nie zwróci na nią uwagi. Wygląda jak telefon komórkowy albo inny sprzęt elektroniczny, więc nie wzbudza zainteresowania. Zaciekawić plażowiczów mogą jedynie wkłucia. Możesz wykorzystać tę okazję do poszerzenia świadomości cukrzycy u innych osób.

Przeczytaj też: Wakacje z pompą insulinową czy penami?