Planujesz ślub? Pamiętaj o cukrzycy!

Zbliża się Twój wielki dzień i zachodzisz w głowę, jak pogodzić własny ślub z cukrzycą? Na przykład, co zrobić z pompą albo jak dyskretnie kontrolować poziom cukru we krwi, gdy skupiona jest na Tobie uwaga wszystkich gości? Poznaj ślubne triki dla diabetyków.

Ustalenie menu, usadzenie gości, wybór ślubnych kreacji – te i wiele innych obowiązków czekają każdą parę młodą. Ale jako osoba z cukrzycą masz też dodatkowe punkty do odhaczenia. Upewnij się, że w tym ważnym dniu, cukrzyca nie wysunie się na pierwszy plan. Pomogą Ci w tym te podpowiedzi.

1. Sukienka, garnitur, smoking – a co z pompą insulinową?

Wybór ubrania na własny ślub to znacznie więcej niż kwestia gustu. Chcesz się w nim czuć nie tylko atrakcyjnie, ale też komfortowo. Jeśli planujesz podłączenie pompy, musi się dla niej znaleźć miejsce. Panom z cukrzycą łatwiej ukryć pompę w ubraniu, za to panie mają dylemat. Szczególnie, jeśli suknia przylega do ciała. Dlatego zanim zamówisz suknię, porozmawiaj z krawcem o przestrzeni dla pompy, np. wszyciu wewnątrz dodatkowej kieszonki. Upewnij się też, czy w dniu ślubu pompa wraz z całym zestawem infuzyjnym będą znajdować się w tym samym miejscu, w którym nosisz je na co dzień.

2. Fryzjer i zabiegi kosmetyczne – pamiętaj o swoim niezbędniku

Przygotowania fryzury i makijażu to czasochłonne zajęcie. Mogą potrwać dłużej niż przewidujesz zwłaszcza te próbne – wymagające poprawek i doszlifowania, aby w dniu ślubu idealnie dopełnić stylizacji. Nie zapomnij zabrać ze sobą czegoś do zjedzenia, leków i ekwipunku diabetyka na dłuższe wyjścia.

3. Poproś świadka o cukrzycowe wsparcie

Na świadka wybiera się bliską osobę, więc prawdopodobnie wie o tym, że chorujesz na cukrzycę. Za to może nie zdawać sobie sprawy, jak zadziałają na Ciebie emocje lub jak rozpoznać wahania glikemii. Przed ślubem porozmawiaj ze swoim świadkiem o tym, jak się możesz poczuć, wyjaśnij dlaczego i poinformuj, w czym Ci może pomóc. Pod wpływem emocji możesz zapomnieć np. o pomiarach cukru. W tym wyjątkowym dniu dobrze jest mieć świadka, który będzie czuwał nad Twoim samopoczuciem i nie dopuści do rozwoju hiper- lub hipoglikemii. Twój partner będzie tak samo zaaferowany powagą chwili jak Ty, dlatego to świadka najlepiej odpowiednio wcześniej podszkolić z kontroli cukrzycy.

4. Przygotuj torbę z zapasami

Wesela trwają nawet do rana, dlatego zabierz ze sobą sprzęt i akcesoria do zarządzania cukrzycą, także w zapasie. Możesz dopasować torbę do kreacji. Poza jej wyglądem kieruj się także ilością miejsca i przegródek, które pomogą Ci wygodnie zlokalizować niezbędne akcesoria. Poproś swojego świadka o pilnowanie tej torby, aby w razie potrzeby, móc szybko sprawdzić poziom cukru czy podać insulinę.

5. Cukier pod kontrolą – dyskretne pomiary

Jeśli nie widzisz problemu w pomiarach poziomu cukru przy gościach to znaczy, że go nie ma! W końcu Twoje zdrowie jest najważniejsze, dlatego nie ma się czego wstydzić. Jeśli jednak wolisz nie rzucać się w oczy, porozmawiaj wcześniej z właścicielem miejsca, w którym wyprawiasz wesele i poproś o udostępnienie pokoju lub specjalnie wyznaczonej przestrzeni. Prawdopodobnie jako para młoda macie własny pokój, więc podanie insuliny lub użycie glukometru jest jedynie kwestią pamiętania o tym. Powiedz również prowadzącemu wesele o tym, że Twoja chwilowa nieobecność na sali może być spowodowana kontrolą cukrzycy. Unikniesz wtedy zakłócania pomiarów wywoływaniem do weselnych zabaw.

6. Ciesz się chwilą!

To Twój dzień, więc jeśli masz ochotę spożyć coś, czego nie jadasz na co dzień, nie miej wyrzutów sumienia. Regularnie sprawdzaj poziom cukru we krwi, jedz posiłki w umiarkowanej ilości, a unikniesz wahań glikemii. Glukometr wskazuje za wysoki cukier? Czas na kolejny taniec!

Insulinowy trik na zmniejszenie ryzyka hipergikemii
Obawiasz się skoku cukru we krwi po spożyciu produktów o wysokim indeksie glikemicznym? Przed zjedzeniem tortu podaj bolus insuliny, a pół godziny po jego konsumpcji, daj się porwać do tańca.

A co z alkoholem? Wszystko zależy od ilości i rodzaju trunku. Ryzyko hipoglikemii jest mniejsze przy spożyciu wódki lub whisky z napojami typu Sprite. Tak samo 2-3 lampki wytrawnego wina, skonsumowane przy posiłku, nie rozchwieją glikemii. Nalewki i słodkie drinki mają dużą zawartość cukru, więc nie są wskazane dla osób z cukrzycą.

Sprawdź: Czy diabetyk może pić alkohol?

I jeszcze jedno – nie pozwól cukrzycy zakłócić przyjemnych chwil w trakcie nocy poślubnej. W końcu to wysiłek fizyczny, który nie pozostaje bez wpływu na poziom cukru.

Poznaj 10 strategii na udany seks w cukrzycy.

Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu, cukrzyca usunie się na dalszy plan, ustępując Ci miejsca.