Męski problem: zaburzenia erekcji w cukrzycy

Zaburzenia erekcji w cukrzycy to taka sama dolegliwość jak wrzody żołądka czy kamienie w nerkach – należy zwrócić się z nią do lekarza. Tymczasem mężczyźni, zamiast szukać specjalistycznej pomocy, ukrywają ten fakt nawet przed partnerką. Przyjrzyjmy się przyczynom i diagnozie problemu, który dotyczy 35-75% diabetyków płci męskiej.

U diabetyków zaburzenia erekcji rozwijają się o 10-15 lat wcześniej niż u mężczyzn bez cukrzycy. Postępują one wraz z wiekiem. Powyżej 50. roku życia prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń erekcji wzrasta do 50-60%, a powyżej 70. roku życia aż do 95%. Istnieją więc spore szanse, że jako diabetyk płci męskiej, prędzej czy później doświadczysz w jakimś stopniu problemów ze wzwodem.

Zaburzenia erekcji świadczą nie tylko o powikłaniach cukrzycowych, ale często są jednym z pierwszych objawów cukrzycy. Co jest ich przyczyną?

Co powoduje problemy z erekcją u diabetyków?

Przyczyny zaburzeń erekcji w cukrzycy są skomplikowane. Dotyczą upośledzenia funkcji nerwowych, mięśni i naczyń krwionośnych. Dlaczego właśnie tej trójki? Do erekcji mężczyzna potrzebuje zdrowych, sprawnych naczyń krwionośnych, nerwów, hormonów i pragnienia intymnego zbliżenia. Na tej drodze może stanąć cukrzyca, która uszkadza naczynia krwionośne oraz nerwy, potrzebne do osiągnięcia i utrzymania wzwodu. Cukrzyca zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, a także stwardnienia tętnic. Krew wówczas słabo dopływa do prącia lub wcale do niego nie dociera.

Miażdżyca naczyń, które doprowadzają krew do ciał jamistych członka, powoduje odkładanie się na jego ściankach cholesterolu i wapnia; zmniejsza się wtedy przepływ krwi, przez co ciała jamiste nie mogą wystarczająco lub wcale stwardnieć. Potrzebujesz więc znacznie więcej czasu na osiągnięcie wzwodu lub wzwód ten jest niepełny albo przedwcześnie zakończony.

Podobnie utrudnia erekcję inne powikłanie cukrzycowe – neuropatia. W cukrzycy powtarzający się nadmiar glukozy we krwi, czyli hiperglikemia, niszczy neurony i opóźnia tempo przewodzenia bodźców przez układ nerwowy.

Dlatego nawet, jeśli masz ochotę na seks i prawidłowe ilości męskich hormonów, nie wszystko musi pójść po Twojej myśli.

Przeczytaj też: Życie seksualne na słodko

Rozpoznanie – czy to na pewno zaburzenia erekcji?

Problemy ze wzwodem mogą wynikać zarówno z powodów fizycznych, jak i emocjonalnych. Gdy udasz się do lekarza, nie ukrywaj przed nim niczego. Tylko wtedy będzie mógł postawić trafną diagnozę i zaproponować skuteczne leczenie.

Określ, kiedy zaczęły się problemy, kiedy się pojawiają i co obejmują (np. przedwczesny wytrysk, niepełną erekcję, zaburzenia libido). Prawdopodobnie lekarz zapyta również o:

• częstotliwość stosunków przed pojawieniem się problemów,
• występowanie porannych erekcji i ejakulacji,
• związek problemów z konkretną sytuacją, przeżyciem emocjonalnym,
• przyjmowane leki i przebyte operacje.

Do zaburzeń erekcji w cukrzycy przyczynia się też Twój styl życia: stres, używki czy otyłość. Nie bez znaczenia są również dolegliwości towarzyszące cukrzycy (np. nadciśnienie tętnicze), przyjmowane leki (np. antydepresyjne lub obniżające ciśnienie) i zaburzenia endokrynologiczne, które wpływają na poziom testosteronu.

Dobry lekarz sprawdzi, czy Twoje hormony są w równowadze i poza podstawowymi badaniami laboratoryjnymi zaleci też zbadanie poziomu testosteronu czy prolaktyny. Przyjrzy się również wyrównaniu cukrzycy, nie tylko poziomom glikemii, ale też cholesterolu czy wydalaniu glukozy wraz z moczem.

Do postawienia diagnozy potrzebne jest wykonanie specjalistycznych badań, takich jak nocny test zaburzeń erekcji, badanie obrazowe czy ultrasonografia naczyń krwionośnych, które doprowadzają krew do prącia. Poza tym lekarz przyjrzy się Twoim narządom intymnym i czuciu skórnemu.

Po potwierdzeniu diagnozy możesz od razu podjąć konkretne kroki w leczeniu zaburzeń erekcji. Lekarz szczegółowo poinformuje Cię o zalecanych metodach – farmakologicznych i związanych ze zmianą stylu życia.

Zobacz też: 10 strategii na udany seks w cukrzycy