Jak zadbać o przedszkolaka z cukrzycą?

Twój mały cukiereczek wybiera się do przedszkola i drżysz na myśl, że kadra nie zajmie się nim z należytą troską? Zobacz, co możesz zrobić, by czas pobytu w przedszkolu był komfortowy zarówno dla chorującego na cukrzycę maluszka, jak i jego opiekunów.

Diabetyk w przedszkolu a rola opiekunów

Na osobach, które opiekują się maluszkiem w przedszkolu, spoczywa bardzo duża odpowiedzialność. Ich zadaniem jest nie tylko odpowiednie reagowanie w nagłych sytuacjach, ale też aktywne towarzyszenie małemu diabetykowi w codziennych czynnościach oraz zadbanie o budowanie zdrowych relacji w grupie rówieśniczej.

Uważność na potrzeby powinna być połączona z traktowaniem małego cukrzyka podobnie jak innych dzieci. Pomoże to uniknąć izolacji i będzie motywacją do brania aktywnego udziału w twórczych zajęciach. Nauczyciel w umiejętny sposób powinien porozmawiać z grupą o specyfice cukrzycy, uświadamiając dzieci, w jaki sposób traktować towarzysza.

Ważne, by całe grono pedagogiczne miało solidną wiedzę, dotyczącą specyfiki cukrzycy oraz potrafiło szybko reagować w przypadku pojawienia się hiperglikemii lub hipoglikemii. Do zadań opiekunów należy też pomaganie dziecku w mierzeniu poziomu cukru, przypominanie o regularnym przyjmowaniu posiłków oraz bycie w kontakcie z rodzicami.

Wytyczne dla opiekuna przedszkolaka z cukrzycą

Aby ułatwić kadrze pedagogicznej pracę z Twoim małym diabetykiem, przygotuj i wydrukuj praktyczną listę, którą będą mogli mieć zawsze pod ręką. Zamieść w niej informacje, takie jak na przykład:

• opis prowadzonej metody leczenia i rodzaju insuliny;
• częstotliwość oraz sposób aplikacji insuliny (pompa, pen);
• instrukcja obsługi glukometru;
• prawidłowe wartości glikemii: przed, w trakcie i po wysiłku fizycznym;
• sposób odżywiania, ilość posiłków;
• wskazanie, przy których posiłkach należy podawać insulinę oraz w jakich ilościach;
• wytyczne dotyczące godzin mierzenia poziomu cukru we krwi;
• hiper- i hipoglikemia: niepokojące objawy, postępowanie krok po kroku;
• sytuacje wymagające szczególnej uwagi;
• spis ważnych numerów telefonu: do rodziców, do poradni diabetologicznej i inne.

Możesz też zorganizować spotkanie z edukatorem cukrzycowym, który w przystępny sposób wprowadzi personel w zagadnienia dotyczące postępowania z cukrzycą w przedszkolu.

Przyjazna przestrzeń dla przedszkolaka z cukrzycą

Porozmawiaj z kadrą przedszkola o możliwości wyodrębnienia niewielkiej przestrzeni, w której Twój maluszek będzie miał komfortowe warunki do przeprowadzania iniekcji i pomiaru poziomu cukru. Możecie umieścić tam wszystkie niezbędne akcesoria, artykuły higieniczne oraz butelki z wodą. Nie zapomnij też o dodaniu kilku przytulnych akcentów, takich jak rodzinne zdjęcie czy ulubiony miś.

Przedszkolak z cukrzycą – zadbaj o kompleksowe wsparcie

Przy odpowiednim przygotowaniu kadry pedagogicznej, umiejętnym podejściu, zgranej współpracy i sprawnej wymianie informacji, przedszkole może być dla małego diabetyka miejscem pełnym radości, zabawy oraz inspiracji. Pamiętaj o byciu w stałym kontakcie także z lekarzem, dietetykiem, psychologiem oraz pielęgniarką edukacyjną.

Przeczytaj też: Opieka nauczyciela nad „cukiereczkiem”