Sporty ekstremalne w cukrzycy: czy to bezpieczne?

Kuszą Cię wyzwania pełne adrenaliny? Myślisz o spróbowaniu swoich sił w sportach ekstremalnych, takich jak np. skok ze spadochronem, wspinaczka, nurkowanie? Przy dyscyplinach podwyższonego ryzyka ważna jest rozwaga i odpowiednie przygotowanie – zwłaszcza, jeśli jesteś diabetykiem.

Sporty ekstremalne w cukrzycy – podwójnie podwyższone ryzyko

Skoki adrenaliny idą w parze ze skokami glikemii – to sprawia, że dla cukrzyka sporty ekstremalne są aktywnościami podwójnie podwyższonego ryzyka. Oprócz niebezpieczeństwa związanego bezpośrednio z rodzajem atrakcji, występuje też zagrożenie nagłego pogorszenia stanu zdrowia, a nawet zagrożenie życia. Dodatkowo, okoliczności, w jakich wykonywane są sporty ekstremalne, nie zawsze umożliwiają natychmiastową reakcję i podjęcie działań zaradczych… Wyobrażasz sobie zastrzyk insuliny wykonywany w trakcie lotu paralotnią czy zjedzenie batonika na głębokości kilkunastu metrów pod wodą?

Emocje i wysiłek, związane z uprawianiem sportów ekstremalnych, mogą prowadzić zarówno do podwyższenia poziomu cukru we krwi, jak i do niedocukrzenia, nawet w ciągu kilku godzin po zaprzestaniu aktywności. Dlatego, jeśli przyjmujesz leki, może okazać się, że niektóre dyscypliny sportowe stwarzają zbyt duże zagrożenie dla Twojego zdrowia i nie możesz brać w nich udziału.

Twoja decyzja powinna być poprzedzona szczegółową analizą przebiegu choroby oraz specjalistyczną konsultacją z lekarzem, który oceni, czy wybrana dyscyplina sportu nie stwarza zagrożenia dla życia. Potraktuj opinię lekarza poważnie – to on najlepiej zna specyfikę Twojego schorzenia i najtrafniej dobierze odpowiednie dla Ciebie formy aktywności fizycznej.

Sporty ekstremalne w cukrzycy – jak się przygotować?

Twój lekarz nie zgłasza zastrzeżeń i możesz śmiało realizować ekstremalne marzenie? Pamiętaj o tym, by podejść do tematu odpowiedzialnie i sumiennie się przygotować:

• dobrze poznaj i zrozum mechanizmy rządzące cukrzycą,
• opanuj do perfekcji szybkie sposoby radzenia sobie z przecukrzeniem lub niedocukrzeniem,
• współpracuj z doświadczonym dietetykiem, który pomoże Ci zbilansować posiłki,
• przeznacz więcej czasu na regularne treningi, obserwuj reakcje organizmu i wyciągaj wnioski,
• oprócz potrzebnego sprzętu, spakuj do plecaka niezbędny ekwipunek cukrzyka: glukometr, insulinę, leki, glukozę, glukagon, coś do jedzenia i picia,
• uprzedź koordynatora lub towarzysza atrakcji, że chorujesz na cukrzycę i powiedz mu, co ma zrobić w przypadku zauważenia niepokojących objawów,
• w czasie intensywnego wysiłku i po jego zaprzestaniu często badaj poziom cukru we krwi,
• zapytaj lekarza lub pielęgniarkę diabetologiczną, jak dostosować schemat insulinoterapii do konkretnej aktywności fizycznej;
• jeśli to możliwe – wykonuj sporty ekstremalne w tandemie.

W internecie można znaleźć blogi, prowadzone przez diabetyków, którzy piszą o tym, jak zdobywają górskie szczyty czy skaczą ze spadochronem. Zatem uprawianie sportów ekstremalnych w cukrzycy jest możliwe, ale nie każdy lekarz je zaleci – wiążą się ze zbyt wieloma czynnikami ryzyka, poza tym liczy się też Twój ogólny stan zdrowia.

Zobacz, jak na uprawianie sportów ekstremalnych zapatruje się Mariusz Cebula – diabetyk od 14. roku życia i zapalony sportowiec: Słodkie historie – na szczytach z cukrzycą. Zdaniem Mariusza, w cukrzycy każdy sport jest wskazany, o ile dobrze się do niego przygotujesz i posiądziesz praktyczną wiedzę na temat swojej choroby.

A co, jeśli lekarz nie wyrazi zgody na Twój udział w adrenalinowym szaleństwie? Nie martw się, istnieje wiele innych sposobów na kontakt z naturą i przeżywanie pięknych (choć nie ekstremalnych) momentów zachwytów. Wystarczy tylko uważnie się rozejrzeć.