Słoneczny savoir-vivre, czyli przygotuj skórę do plażowania

Kontakt ze słońcem to nie tylko więcej witaminy D i piękna opalenizna. Twoja skóra staje się wtedy jeszcze bardziej przesuszona i podatna na podrażnienia. Dlatego zanim zażyjesz słonecznych kąpieli, zadbaj o właściwą pielęgnację skóry.

Pielęgnacji potrzebuje cała Twoja skóra – od stóp do głów. Jeśli wcześniej zadbasz o jej prawidłowe nawilżenie to podczas letnich eskapad łatwiej zaadoptuje się do wysokich temperatur i ekspozycji na słońce. Gdy, poza nawilżeniem, zadbasz też o zmniejszenie podrażnień, zapewnisz jej właściwą ochronę.

Letnia pielęgnacja twarzy – delikatne oczyszczanie

Na co dzień sięgaj po delikatne kosmetyki oczyszczające, najlepiej po preparaty z apteki, czyli dermokosmetyki. Pory są bardziej widoczne podczas słonecznych dni, dlatego raz w tygodniu zastosuj delikatny peeling drobnoziarnisty. Usuniesz w ten sposób martwy naskórek i nagromadzone zanieczyszczenia. Po takim zabiegu łatwiej się wchłoną kosmetyki pielęgnacyjne. Wybierz te, które zawierają dużo witamin i składników nawilżających.

Letnia pielęgnacja ciała – pH w równowadze

Regularnie stosuj łagodne żele do mycia i płyny do kąpieli. Takie, które nie tylko oczyszczą skórę, ale też nawilżą ją, zmiękczą, wygładzą i pomogą zachować właściwe pH. Skórę delikatnie, ale dokładnie osuszaj ręcznikiem. Pozostawiona na niej woda przyspiesza wysuszanie. Po myciu nanieś balsam, który załagodzi podrażnienia i silnie nawilży skórę. Sprawdź, czy w składzie posiada witaminy i olejki – sprzymierzeńców zdrowej skóry diabetyka.

Letnia pielęgnacja stóp – osuszanie i regeneracja

Po obmyciu stóp delikatnie je osusz, bez mocnego pocierania. Zwróć również uwagę na osuszenie przestrzeni między palcami. Skóra stóp jest wyjątkowo podatna na wszelkie zranienia i infekcje, dlatego używaj kosmetyków regenerujących, nawilżających i wzmacniających jej naturalna barierę ochronną. Zapytaj w aptece o preparaty przeznaczone dla skóry diabetyka, takie jak emolienty czy kremy z mocznikiem.

Przeczytaj też: Zadbaj o swoją skórę

A + C + E, czyli skrócony alfabet pielęgnacji skóry diabetyka

Witaminy wspierają funkcjonowanie całego organizmu. Nie bez znaczenia są dla kondycji Twojej skóry. Szczególnie ważną rolę pełnią trzy witaminy: A, C oraz E. Witamina A pomaga naskórkowi w odnowie, zmniejsza przebarwienia, nadaje skórze większej elastyczności. Witamina C uszczelnia naczynia krwionośne, wspomaga ochronę przeciwsłoneczną, rozjaśnia przebarwienia i pomaga w produkcji kolagenu. Z kolei witamina E – nazywana „witaminą młodości” – opóźnia starzenie się skóry, nawilża i nadaje skórze elastyczność. Dlatego wybieraj preparaty, które zawierają wszystkie trzy witaminy.

Ochrona przeciwsłoneczna – zanim wybierzesz się na wakacje

Już na 2-3 tygodnie przed wakacyjnym wyjazdem zacznij stosować na noc ochronę przeciwsłoneczną na całe ciało. Dzięki temu filtr przeciwsłoneczny będzie miał czas na wchłonięcie do warstwy rogowej skóry i zabezpieczy Cię przed oparzeniami.

Dowiedz się więcej: Słońce, opalanie i cukrzyca