Dobry start, czyli planowanie ciąży w cukrzycy

Coraz częściej myślisz o powiększeniu rodziny? Jeśli chorujesz na cukrzycę, do zostania mamą powinnaś odpowiednio się przygotować. Zobacz, jakie kroki warto podjąć przy planowaniu ciąży w cukrzycy.

Planowanie ciąży w cukrzycy z półrocznym wyprzedzeniem

Ważnym badaniem, określającym, czy w najbliższym czasie możesz planować zajście w ciążę, jest oznaczenie poziomu hemoglobiny glikowalnej (HbA1c), czyli średniego stężenia glukozy w Twoim organizmie w ciągu ostatnich 2-3 miesięcy. Dlatego przygotowania do ciąży powinnaś rozpocząć od poinformowania diabetologa o planach związanych z macierzyństwem już pół roku wcześniej.

Dlaczego aż pół roku? Do wyrównania poziomu glikemii potrzebujesz 3-6 miesięcy. Wiąże się to z koniecznością częstych pomiarów i korekt stężenia glukozy. Potwierdzeniem pomyślnego przebiegu procesu będą dobre wyniki badania HbA1c – prawidłowe i objęte pełną kontrolą poziomy glikemii mają bardzo duże znaczenie dla bezpiecznego przebiegu ciąży. Jeśli wyniki będą nieprawidłowe, oznacza to, że ryzyko poronienia lub wystąpienia wad rozwojowych płodu jest wysokie i w najbliższym czasie nie powinnaś jeszcze planować posiadania potomstwa.

Umiejętność samodzielnego prowadzenia pomiarów glikemii, żeby uniknąć hipo- i hiperglikemii, będzie bardzo przydatna także w okresie ciąży.

Przygotowania do ciąży w cukrzycy – pamiętaj o ważnych badaniach

Poza stałym pomiarem poziomu cukru, w trakcie planowania ciąży istotne jest określenie, czy występują powikłania cukrzycy. Warto wykonać badania: okulistyczne, neurologiczne, ciśnienia tętniczego, EKG i wydolności nerek.

Koniecznie skonsultuj wyniki badań z lekarzem. Ciężka niewydolność nerek, choroba niedokrwienna serca, oporne na leczenie nadciśnienie tętnicze czy postępujące zmiany w dnie oka mogą spowodować, że lekarz odradzi Ci ciążę, jako zbyt duże obciążenie dla organizmu.

Pamiętaj też, by już na etapie planowania ciąży poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

„Słodka” mama i zdrowy styl życia

Nie zapominaj, że na wyrównanie glikemii duży wpływ ma dieta i prowadzony styl życia. Dlatego, jeśli planujesz ciążę, zadbaj o to, by Twoje posiłki były zdrowe i dobrze zbilansowane, m.in.:

• unikaj słodyczy;
• uważnie czytaj etykiety i postaraj się wybierać jak najmniej przetworzoną żywność;
• ziemniaki, biały ryż i pszenne pieczywo zastąp produktami pełnoziarnistymi.

Obniżeniu poziomu cukru we krwi sprzyjają też systematyczne aktywności ruchowe, takie jak np. pływanie czy spacerowanie.

Twój lekarz prawdopodobnie zaleci Ci też odpowiednią suplementację, np. kwasem foliowym, tranem lub żelazem.

Planowanie ciąży a powikłania cukrzycowe

Jeśli występują u Ciebie powikłania cukrzycowe, takie jak retinopatia, nefropatia czy choroba niedokrwienna serca, przy podejmowaniu decyzji o zajściu w ciążę uważnie wysłuchaj sugestii lekarza prowadzącego. Dokładnie przeanalizuj też ryzyko powikłań, które jest bardzo wysokie.

• Jeśli chorujesz na cukrzycę z powikłaniem retinopatii, w wyniku ciąży mogą nastąpić niekorzystne zmiany w dnie oka. Połączenie retinopatii z wysokim ciśnieniem stwarza zagrożenie wystąpienia poważnej wady wzroku.

• Uszkodzenie nerek, czyli nefropatia, współistniejące z cukrzycą, jest niebezpieczne dla rozwijającego się płodu; może opóźnić jego rozwój, doprowadzić do obumarcia lub przedterminowego porodu.

• Choroba niedokrwienna serca przy jednoczesnej cukrzycy stanowi poważne zagrożenie dla życia przyszłej mamy i jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę.

Warto świadomie podejść do planowania ciąży w cukrzycy. W końcu ciąża to dla każdej mamy wyjątkowy czas, w którym potrzebuje spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Dzięki starannemu przygotowaniu utrzymasz w „ryzach” swoją cukrzycę i urodzisz zdrowe maleństwo.