Wypalenie terapeutyczne w cukrzycy – czy to normalne?

Cukrzyca to zajęcie na cały etat – zarządzanie chorobą towarzyszy Ci codziennie. W takich okolicznościach łatwo o spadek motywacji, który może przekształcić się w syndrom wypalenia terapeutycznego. Co oznacza to pojęcie?

Od poczucia presji po poważne zaniedbania

Być może wypalenie terapeutyczne w cukrzycy kojarzy Ci się ze skrajnościami, takimi jak zaniechanie kontrolowania glikemii czy celowe pomijanie leków. Takie formy również przybiera. Ale niektórzy diabetycy zmagają się z nim mając cukrzycę w 100% pod kontrolą – mierząc regularnie poziomy cukru, wykonując badania kontrolne i uzyskując dobre wyniki. Mimo tego czują się emocjonalnie wypaleni.

Niektórych zniechęca fakt, że mimo starań wciąż nie potrafią ustabilizować glikemii. Z kolei rodzice dzieci z cukrzycą marzą o spokojnie przespanej nocy, a „cukiereczki” chcą robić wszystko, co ich rówieśnicy. Każdy diabetyk znajduje się w innej sytuacji, dlatego powodów wypalenia terapeutycznego jest mnóstwo. Czasem sprawy prywatne komplikują się na tyle, że cukrzyca schodzi na dalszy plan.

Sprawdź, czy rozpoznajesz u siebie podobne objawy:

• W tajemnicy przed bliskimi pogrążasz się w rozpaczy;
• Wciąż robisz wszystko, co powinieneś, ale czujesz przytłaczający ciężar;
• Po rozpoznaniu powikłań załamujesz się emocjonalnie;
• Rezygnujesz z samokontroli cukrzycy w obecności znajomych – nie chcesz czuć się chory;
• Jesz wszystko, na co masz ochotę, bo już Ci nie zależy;
• Nie przykładasz się do wyliczania insuliny i wymienników;
• Masz dość nieustającej presji – dieta, samokontrola, regularne ćwiczenia;
• Zatajasz wahania glikemii, aby nie martwić bliskich i nie wprowadzać zmian;
• Myślisz o tym, aby odpuścić sobie kontrolę cukrzycy.

Syndrom wypalenia terapeutycznego cukrzycy łatwo pomylić z objawami depresji. Sprawdź, jak rozpoznać depresję u diabetyka.

Wypalenie terapeutyczne w cukrzycy – kogo dotyczy?

Przypadłość ta dotyczy diabetyków z każdym rodzajem cukrzycy. Według badań przeprowadzonych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny z syndromem wypalenia terapeutycznego zmaga się sporadycznie aż 30-40% osób z cukrzycą. Dotyka on diabetyków na każdym etapie choroby i przybiera różne postacie.

Z czego wynika wypalenie terapeutyczne w cukrzycy?

Wypalenie terapeutyczne bywa po prostu efektem życia z cukrzycą, które wymaga zaangażowania w kontrolę choroby. Niektórzy dążą do prawidłowych wyników wyłącznie z myślą o swojej rodzinie, co jest krótkoterminową motywacją. Poleganie tylko na sobie i unikanie pomocy innych również prowadzi do frustracji.

Krótko mówiąc – masz prawo do wypalenia! Zaakceptuj ten stan, a następnie spróbuj przez niego przejść. Na pewno nie jesteś pierwszą ani ostatnią osobą, która tak się czuje. Pomyśl, jakie zmiany warto zaprowadzić, aby odzyskać równowagę. Dzięki szybkiej reakcji unikniesz powikłań cukrzycowych.