8 częstych powikłań cukrzycowych

Cukrzyca sama w sobie nie powoduje powikłań. Dopiero źle kontrolowana choroba prowadzi do poważnych komplikacji zdrowotnych. Zadbaj o swój stan zdrowia i uniknij tych 8 częstych powikłań w cukrzycy.

1. Nefropatia cukrzycowa

Przez wysoki poziom cukru we krwi nerki muszą filtrować więcej krwi, są więc obciążone dodatkową pracą. Odpady mogą się gromadzić i sprawić, że nerki przestaną działać. Ulega wtedy zniszczeniu miąższ tych narządów. Jednym z pierwszych objawów nefropatii cukrzycowej jest obecność białka w moczu. Diagnoza nefropatii nie jest łatwa, gdyż z początku powikłanie to przebiega niemal bezobjawowo. Dlatego w ramach rutynowej kontroli pamiętaj też o sprawdzeniu stanu swoich nerek.

Dowiedz się więcej: Nefropatia cukrzycowa – powikłanie groźne dla nerek

2. Neuropatia cukrzycowa

To nic innego jak uszkodzenie nerwów. Neuropatia cukrzycowa dotyczy aż połowy populacji diabetyków. Objawy obejmują mrowienie, zwiększoną wrażliwość na dotyk, ból, drętwienie i osłabienie. Występują w stopach lub nogach, a także ramionach i dłoniach. W skrajnych przypadkach dochodzi do amputacji kończyny w wyniku słabego krążenia lub infekcji, które wystąpiły przy neuropatii.

3. Retinopatia cukrzycowa

Bardzo często diagnoza cukrzycy ma miejsce dopiero w gabinecie okulisty, który rozpoznaje retinopatię. To zmiany w siatkówce, do których dochodzi przez uszkodzenie drobnych naczynek transportujących krew, czyli odżywiających siatkówkę. Chorzy zaczynają gorzej widzieć, pojawia się obrzęk siatkówki, potem dochodzą dostrzegalne zmiany, takie jak wysięki z oka, a końcowym stadium jest utrata wzroku.

Poznaj szczegóły: Retinopatia cukrzycowa – nieproszony dodatek do cukrzycy

4. Stopa cukrzycowa

W stopie cukrzycowej stopy nie są dobrze ukrwione, przez to mają mniejszą wrażliwość na ból, rany wolniej się goją, kości i stawy są osłabione aż dochodzi do deformacji kończyny. Objawy pojawiają się z reguły po wielu latach źle prowadzonej cukrzycy i dotyczą częściej osób z cukrzycą typu 2. Ich przyczyną są uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych wynikające z wysokich glikemii.

Sprawdź też: Moja stopa ma cukrzycę

5. Choroby serca

Wysokie stężenie glukozy we krwi uszkadza też serce. Tworzą się wtedy płytki miażdżycowe, które zwężają naczynia wieńcowe. Organizm ma ograniczony dopływ krwi, co prowadzi do niedokrwienia serca, czego skutkiem jest zawał lub niewydolność krążenia. Do chorób sercowo-naczyniowych w cukrzycy przyczynia się też styl życia. Możesz mieć wyrównaną glikemię, ale prowadzić siedzący tryb życia, źle się odżywiać, stosować używki, mieć nadwagę i również zachorować na miażdżycę czy chorobę wieńcową.

Zobacz: Problemy sercowo-naczyniowe – skąd się biorą i jak ich uniknąć?

6. Udar mózgu

Cukrzyca zwiększa ryzyko udaru mózgu aż trzykrotnie. Wynika to z nadmiaru glukozy w organizmie, który powoduje powstawanie złogów tłuszczowych lub zakrzepów w ściankach naczyń krwionośnych. Skrzepy mogą zwężać albo blokować naczynia, a to w końcu doprowadzi do zatrzymania przepływu tlenu w mózgu, czego konsekwencją jest udar.

7. Gastropareza

Pierwszy raz słyszysz o tym powikłaniu w cukrzycy? W gastroparezie żołądek pracuje za wolno lub wstrzymuje transport pokarmu do jelita cienkiego. Objawia się to mdłościami, wymiotami, bólem brzucha i uczuciem pełności po spożyciu kilku kęsów. Cukrzycę zalicza się do najczęstszych przyczyn gastroparezy.

8. Bezdech senny

Podstawowym objawem bezdechu sennego jest chrapanie. Dlatego tak łatwo zlekceważyć diagnozę. Osoby chore na cukrzycę typu 2, które mają nadwagę lub są otyłe, częściej zmagają się z bezdechem sennym. Stają się wtedy senne w ciągu dnia, rano boli je głowa, odczuwają niepokój i częściej oddają mocz. Bezdech senny przyczynia się do zaburzeń wydzielania insuliny, stąd jego powiązanie z cukrzycą.

Przeczytaj też: Domowe sposoby na chrapanie i bezdech senny

Zanim rozwiną się u Ciebie powikłania cukrzycowe, zadbaj całościowo o swój stan zdrowia: regularną aktywność fizyczną, zdrową dietę, przeprowadzanie badań kontrolnych i przyjmowanie leków przeciwcukrzycowych.

Sprawdź też inne sposoby: 8 kroków, aby uniknąć powikłań cukrzycowych