10 strategii na udany seks w cukrzycy

Cukrzyca nie musi być niepożądanym intruzem w Twoim życiu seksualnym. Zobacz, jak poradzić sobie z niskim poziomem cukru, zaburzeniami erekcji czy suchością pochwy w cukrzycy i cieszyć się udanym seksem.

Epizody hipoglikemii, czyli niedocukrzenia, potrafią pokrzyżować plany. Nie omijają również Twoich intymnych chwil z partnerem. W końcu seks to wysiłek fizyczny, przez który stężenie glukozy może zacząć spadać.

Poza tym wahania glikemii przyczyniają się do zaburzeń seksualnych, w tym spadku libido. U mężczyzn powodują problemy z erekcją, osiągnięciem orgazmu, ograniczenia czucia w penisie, a u kobiet suchość pochwy, ból w trakcie stosunku, infekcje intymne i zaburzenia czucia w okolicy pochwy.

Nawet, jeśli nie odczuwasz aż tak uciążliwych skutków cukrzycy, to nawet za wysoki lub za niski poziom cukru we krwi sprawia, że jesteś zmęczony i ospały, a tym samym nie masz ochoty na seks.

Cukrzyca potrafi więc znacząco ograniczyć przyjemność ze współżycia seksualnego, bez względu na Twoją płeć czy rodzaj cukrzycy.

Czy to oznacza, że jako diabetyk nie możesz mieć udanego seksu? Nic podobnego! Poznaj sposoby, dzięki którym cukrzyca nie przeszkodzi Ci podczas intymnych chwil.

1. Sprawdź poziom cukru we krwi

Od tego zacznij przygotowania do kontaktów intymnych, gdy używasz insuliny. Jeśli zwyczajnie masz ochotę ponieść się chwili i nie w głowie Ci wyciąganie glukometru, pamiętaj o zmierzeniu poziomu cukru po stosunku.

2. Zabezpiecz się przed hipoglikemią

Poza akcesoriami, które umilą Wam wspólne chwile, przygotuj też mini-niezbędnik diabetyka, a w nim glukometr i słodki napój, przekąskę lub glukozę w żelu/tabletkach na wypadek niedocukrzenia. Spadek poziomu cukru we krwi potrafi zakłócić intymne zbliżenie – ciało odmawia wtedy posłuszeństwa. Dlatego zadbaj wcześniej o akcesoria do zarządzania cukrzycą, a unikniesz spadku formy.

Sprawdź: Pierwsze objawy niedocukrzenia – jak reagować?

3. Wprowadź przekąski do gry wstępnej

Skoro i tak potrzebujesz mieć przy sobie przekąski (w razie niedocukrzenia) to dlaczego nie użyć ich do gry wstępnej? Spróbuj truskawek lub trochę lodów albo czekolady. W ten sposób subtelnie przemycisz je do Waszych intymnych igraszek i niepostrzeżenie uregulujesz poziom cukru we krwi, jeśli przed stosunkiem był za niski.

4. Użyj lubrykantu

Lubrykant (żel intymny) nawilży okolice intymne i złagodzi tarcia podczas zbliżenia. Poza tym zadziała pobudzająco, przez co zwiększy przyjemność ze stosunku seksualnego. Przydatny jest zwłaszcza dla kobiet z cukrzycą, które mogą zmagać się z suchością pochwy. A przy okazji urozmaici życie erotyczne.

5. Rozważ CGM – ciągły monitoring glikemii

Wielu diabetyków chwali sobie systemy CGM w sytuacjach intymnych. Pozwalają zachować świadomość poziomu cukru we krwi i jego tendencji. Jeśli nie posiadasz takiego sprzętu możesz wykonać standardowy test stężenia glukozy za pomocą glukometru – dyskretny i trwający jakieś 30 sekund.

Przeczytaj też: 10 faktów o systemach ciągłego monitorowania glikemii

6. Ogranicz spożycie alkoholu

Małe ilości alkoholu mogą zadziałać pobudzająco, ale alkohol w większych dawkach powoduje gwałtowny spadek poziomu cukru we krwi. Jeśli pijesz alkohol, najlepiej sięgnij po lampkę szampana, która wprowadzi Cię w dobry nastrój, a nie rozchwieje glikemii. Drinka wypij podczas posiłku lub z przekąskami. Ograniczy to jego wpływ na poziom cukru we krwi.

Sprawdź: Czy diabetyk może pić alkohol?

7. Przedwczesny wytrysk? Zmień pozycję

W niektórych pozycjach łatwiej panować nad wytryskiem. Duże napięcie mięśni sprzyja wczesnej ejakulacji, dlatego pozycja misjonarska nie jest stworzona dla diabetyków z problemem przedwczesnego wytrysku. Przyda się też umiejętność rozpoznawania zbliżającego się orgazmu. Przy współpracy drugiej strony, szybko zareagujesz i wyciszysz podniecenie.

8. Odpuść trochę i zwolnij

Jeśli prowadzisz stresujący tryb życia, jesteś przemęczony, to z pewnością seks spadł z Twojej listy priorytetów. Zmień tryb życia na bardziej higieniczny, zaplanuj wspólną aktywność z drugą połówką – wypady na rower, wycieczki weekendowe – a doładujesz swój związek dodatkową energią. Odpoczniesz, a przy tym nabierzesz chęci do częstszych zbliżeń intymnych. Regularna aktywność fizyczna pomoże Ci też zapanować nad wahaniami glikemii.

9. Zrelaksuj się

Mimo starannych planów, z cukrzycą i tak możesz spodziewać się niespodzianek. Dlatego do zwrotów akcji podejdź z dystansem, a najlepiej z poczuciem humoru. Na pewno przy zaufanym partnerze/partnerce uda Ci się czerpać przyjemność ze zbliżeń, nawet gdy coś pójdzie nie tak jak zaplanowałeś.

10. Zadbaj o swoją cukrzycę

To najlepsza strategia na udany seks! Na dodatek długoterminowa. Większość problemów ze sprawnością seksualną wynika ze źle prowadzonej cukrzycy. Dzięki zdrowej diecie, ćwiczeniom, tabletkom i zastrzykom z insuliny, mniej poważne zaburzenia seksualne zazwyczaj ustępują. Co innego, jeśli wynikają np. z problemów emocjonalnych lub mają bardziej złożone podłoże. Wtedy uda Ci się odzyskać radość z seksu dzięki współpracy ze specjalistą – seksuologiem, ginekologiem, urologiem lub psychoterapeutą, w zależności od przyczyny zaburzeń. Być może w Twoim przypadku to właśnie seks okaże się impulsem do lepszej kontroli cukrzycy.

Przeczytaj też: Życie seksualne na słodko