5 motywatorów dla mało aktywnych diabetyków

Aktywność fizyczna pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi. To nie oznacza, że musisz wstawać o 5 rano i półprzytomny biegać wokół bloku. Zacznij od małych kroków, dostosowanych do Twoich upodobań, a ruch stanie się przyjemnym rytuałem. Sprawdź, jak zwiększyć swoją motywację, aby w końcu ruszyć z miejsca.

Motywator 1 – ruch, który sprawia przyjemność

Na początek zastanów się, jakie zajęcia sprawiają Ci najwięcej przyjemności? Jeśli dawno nie uprawiałeś żadnego sportu lub nie jestem fanem aktywności fizycznej, nie zmuszaj się do formy ruchu, której nie lubisz. Znajdź rodzaj wysiłku dostosowany do Twojego trybu życia, zainteresowań, a także możliwości fizycznych. Przenieś się myślami do chwil, w których byłeś aktywny i dobrze się z tym czułeś. Co wtedy robiłeś? Krzątałeś się w ogródku, spacerowałeś z psem, a może wybrałeś się rowerem na piknik? Wróć do tego! Gdy pogoda nie sprzyja, poruszaj się w domu przy dźwiękach ulubionej muzyki.

Sprawdź: Jak przestać szukać wymówek przed aktywnością fizyczną?

Motywator 2 – realistyczny cel

Wyznacz sobie niewielki cel dostosowany do Twoich możliwości. Co to oznacza? W realizacji celów pomoże Ci popularna i skuteczna metoda – SMART. Według niej cel powinien być:

Skonkretyzowany: szczegółowy i jasno sformułowany;
Mierzalny: możliwy do sprawdzenia;
Ambitny: ważny do wykonania;
Realistyczny: możliwy do osiągnięcia;
Terminowy: wyznaczony w czasie.

Wyznaczenie konkretnego celu ułatwi Ci odpowiedzenie na te 6 pytań:

1. Kto jest związany z celem?
2. Co chcesz osiągnąć?
3. Gdzie chcesz to osiągnąć? Określ miejsce.
4. Kiedy chcesz to osiągnąć? Ustal przedział czasu.
5. Czego potrzebujesz do osiągnięcia tego celu? Określ wymagania i ograniczenia związane z realizacją celu.
6. Dlaczego chcesz to osiągnąć? Jakie są powody realizacji tego celu oraz korzyści płynącego z jego osiągnięcia?

Motywator 3 – śledzenie postępów

W wersji tradycyjnej – użyj kalendarza albo dzienniczka samokontroli do odnotowania kilku konkretów:

• Kiedy ćwiczyłeś?
• Jak długo?
• Jakie zrobiłeś postępy?
• Jakie miałeś wyniki glikemii i ogólne samopoczucie?

W wersji nowoczesnej – monitorowanie postępów poszerz o aplikacje mobilne dla aktywnych diabetyków. Pobierz wybraną aplikację na swój telefon, aby widzieć parametry, przeglądać historie treningów, rywalizować z innymi i udostępniać swoje wyniki.

Motywator 4 – wspólna rywalizacja

W tym celu możesz skorzystać ze wspomnianych wcześniej aplikacji mobilnych, które umożliwiają tworzenie grup i rywalizację ze znajomymi lub po prostu umówić się z kimś na trening, wspólny spacer czy zapisać się na zajęcia grupowe. Będziesz bardziej skłonny do regularnych ćwiczeń, jeśli będą kojarzyć Ci się z towarzystwem osób, które mają ten sam cel. Warto też poszukać grup online dla osób aktywnych fizycznie albo diabetyków – nawiązać kontakt ze społecznością i razem zagrzewać się do sportowej rywalizacji.

Motywator 5 – świętowanie małych sukcesów

Gdy pierwszy raz będziesz mieć za sobą, świętuj swój mały sukces. Wybierz nagrodę, która nie jest związana z niezdrowym jedzeniem. Najlepiej taką, która przybliży Cię do realizacji celów, np. sprzęt treningowy, krokomierz, odzież sportową… Postaraj się nie robić zbyt długiej przerwy i na fali entuzjazmu początkującego kontynuuj wybraną aktywność. Nagradzaj się za postępy, a w przypadku zniechęcenia czy gorszych wyników – nie bądź surowym sędzią. Wybacz sobie, wyciągnij wnioski i zacznij od nowa.

Przed rozpoczęciem regularnej aktywności fizycznej porozmawiaj z lekarzem o stanie Twojego zdrowia i wspólnie zdecydujcie, jakie natężenie ćwiczeń jest wskazane. Zapytaj go też o zasady kontrolowania glikemii, w tym przyjmowania leków i rodzaju spożywanych posiłków, gdy planujesz uprawiać sport.

Dowiedz się więcej: Aktywny tryb życia w trakcie choroby