Wilczy apetyt w cukrzycy: jak nie zjeść konia z kopytami?

Masz czasem ochotę pochłonąć całą zawartość lodówki, patrząc łapczywie na wszystko, co znajduje się w zasięgu Twojego wzroku? Nie jesteś jedynym diabetykiem, któremu zdarzają się niekontrolowane napady głodu. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje oraz, jak poskromić ten wilczy apetyt.

Hormony stresu – sprawcy wilczego apetytu

Poziom cukru we krwi to jeden z najważniejszych mechanizmów kontrolujących głód. Najprościej mówiąc, w chwili, gdy cukier spada, wydzielają się hormony stresu, przekazujące do mózgu wiadomość: „jesteś głodny”. Gdy poziom cukru wzrasta, przychodzi uczucie sytości. Nawet, gdy stężenie glukozy wróci do normy, nadal możesz odczuwać objawy hipoglikemii. Przez to spożywasz więcej niż powinieneś, a wtedy cukier rośnie, prowadząc do odwrotnego stanu – hiperglikemii.

6 kroków do poskromienia nadmiernego apetytu w cukrzycy

Co zrobić, aby powstrzymać przejadanie się? W końcu wahania glikemii przyczyniają się do rozwoju powikłań cukrzycowych, które uszkadzają większość narządów w organizmie diabetyka. Poza tym, nadwaga i otyłość zmniejszają jeszcze bardziej wrażliwość na insulinę. Mimo powagi sytuacji, nieposkromiony apetyt da się kontrolować.

Krok 1: Regularnie spożywaj posiłki

Podziel swój dzienny jadłospis na ok. 4-5 posiłków. Nie pomijaj żadnego z nich, zwłaszcza śniadania. Gdy dostarczysz organizmowi energii w sposób ciągły, apetyt przestanie wymykać się spod kontroli.

Przeczytaj też: Regularne posiłki w cukrzycy – jak to ugryźć?

Krok 2: Przejdź na dobrze zbilansowaną dietę

Ogranicz cukry proste do minimum i wybieraj produkty o niskim indeksie i ładunku glikemicznym. Dobrze sprawdzą się węglowodany złożone w postaci np. żytniego pieczywa, ryżu brązowego i dzikiego, płatków owsianych. Uczucie sytości pozostanie na dłużej, a enzymy trawiennie będą powoli wchłaniać takie pokarmy, czyli unikniesz gwałtownych skoków energii.

Zobacz więcej: Indeks i ładunek glikemiczny – nierozłączna para

Krok 3: Pory spożywania posiłków dostosuj do przyjmowania leków

Hipoglikemię powoduje nie tylko opuszczanie posiłków, ale też niedostosowanie ich do godziny, w której zażywa się lekarstwa.

Krok 4: Wybieraj produkty bogate w błonnik

W ten sposób zwiększysz uczucie sytości. Dodanie błonnika do diety spowalnia wchłanianie glukozy z jelita cienkiego. Dzięki temu możesz zapomnieć o nagłych wahaniach glikemii i zwiększonym wydzielaniu insuliny.

Krok 5: Przyjrzyj się swoim emocjom

Napady głodu występują również na tle emocjonalnym. Niektórzy „zajadają” negatywne emocje. Wilczy apetyt towarzyszy czasem nie tylko przysłowiowej chandrze, ale też poważnym zaburzeniom, tj. depresja czy bulimia. Jeśli gorzej się czujesz psychicznie, nie czekaj aż Twój stan się pogorszy – skieruj swoje kroki w stronę terapeuty, który przyjrzy się przyczynom takiego stanu, ułatwi Ci zrozumienie własnych emocji i znajdzie wyjście z sytuacji.

Sprawdź: Prawdziwy powód łaknienia – głód ciała czy emocji?

Krok 6: W razie łagodnej hipoglikemii spożyj glukozę

Przy lekkim niedocukrzeniu, takim poniżej 70 mg/dl (3,9 mmol/l), szybko spożyj 1-2 WW (wymienników węglowodanowych), czyli ok. 20 g glukozy. Odczekaj 15-20 minut. Gdy cukier wciąż jest zbyt niski, ponownie zjedz 1-2 WW. Po unormowaniu poziomu cukru we krwi, spożyj posiłek z węglowodanów złożonych, np. kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa. Po godzinie ponownie sprawdź glikemię.

Uwaga!
Na wypadek hipoglikemii zawsze miej przy sobie coś słodkiego, najlepiej glukozę w żelu, kostkach lub pastylkach.

Dowiedz się więcej: Pierwsze objawy niedocukrzenia – jak zareagować?

Najlepszym sposobem na zmniejszenie uczucia głodu jest ustabilizowanie poziomu cukru we krwi. Ten zależy przede wszystkim, od tego, jaki prowadzisz tryb życia – co jadasz, czy jesteś aktywny fizycznie, czy pamiętasz o samokontroli cukrzycy, czy przyjmujesz odpowiednio dobrane leki, czy dbasz o wypoczynek? Zastanów się, które elementy zarządzania cukrzycą możesz wnieść na wyższy poziom.