Piercing u diabetyka: czy to dobry pomysł?

Chcesz ozdobić swoje ciało kolczykami i zastanawiasz się nad wizytą w salonie piercingu? Najpierw dowiedz się, czy cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do takiego zabiegu. W końcu organizm diabetyka gorzej radzi sobie z infekcjami i gojeniem się ran.

Piercing to modna forma ozdabiania różnych części ciała kolczykami. Bycie diabetykiem nie oznacza, że musisz o tym zapomnieć. Skuteczna kontrola cukrzycy oraz przygotowanie się do zabiegu zminimalizują ryzyko komplikacji.

1. Upewnij się, czy masz cukrzycę pod kontrolą

Wspólnie z lekarzem prowadzącym przeanalizuj swój dzienniczek samokontroli i najnowsze wyniki badań. Wyrównany poziom cukru jest konieczny, gdyż słabo kontrolowana cukrzyca wydłuży proces gojenia i zwiększy ryzyko zakażenia.

Tak się dzieje, gdy często masz rozchwiane glikemie, a co za tym idzie – zaburzenia krążenia. Gorzej dotlenione tkanki powodują wolniejsze gojenie się skóry i mogą przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych. Podwyższony cukier we krwi osłabia wszelkie mechanizmy obronne organizmu, dlatego u osób z cukrzycą częściej dochodzi np. do infekcji.

2. Przemyśl wybór części ciała, którą chcesz przekłuć

W przypadku diabetyków zalecane jest unikanie miejsc o słabym krążeniu oraz przeznaczonych do wstrzykiwania insuliny. Te muszą znajdować się w nienaruszonym stanie.

3. Wybierz się do zaufanego piercera i poinformuj go o cukrzycy

Poszukaj licencjonowanego piercera, który pracuje w renomowanym salonie, dbającym o higieniczne warunki pracy. Powiedz mu, że chorujesz na cukrzycę, aby mógł dostosować do Twojej sytuacji sam zabieg, jak też wskazówki pielęgnacyjne. Uświadom go, na jakie objawy w trakcie wykonywania zabiegu powinien zwrócić uwagę i jak wtedy zareagować.

4. Miej przy sobie coś słodkiego

Obserwuj swoje samopoczucie nie tylko po samym zabiegu, ale też w jego trakcie. Stres i ból mogą spowodować niedocukrzenie, dlatego przyda Ci się przekąska w postaci np. glukozy w żelu.

5. Kontroluj poziom cukru we krwi

Ważne jest, abyś po zabiegach na ciele, regularnie mierzył poziom cukru we krwi i/lub trzymał się schematu podawania insuliny. Jeśli przebite masz usta albo język i nie możesz przez to jeść, nadal kontynuuj przyjmowanie insuliny – stężenie glukozy we krwi wzrasta bez spożywania posiłków.

6. Dbaj o właściwą pielęgnację miejsca przekłucia

Postaraj się nie dotykać skóry w okolicach kolczyka i ubieraj luźniejsze ubrania, jeśli kolczyk znajduje się w miejscu, w którym nosisz odzież. Przekłute miejsce dezynfekuj 2-3 razy dziennie wodą utlenioną. Poza użyciem wody utlenionej, nie nakładaj w to miejsce żadnych kosmetyków. Unikaj też kąpieli w wannie, wizyt na basenie i w saunie.

Infekcja po przekłuciu ciała – jak ją rozpoznać?

Jeśli do przekłuwanej części ciała wdała się infekcja, może podwyższyć się poziom cukru we krwi i wystąpią następujące objawy:

• uczucie ciepłoty i bolesność w miejscu przekłucia,
• długotrwały obrzęk i zaczerwienienie,
• żółta lub zielona wydzielina.

Jeśli zaobserwujesz którykolwiek z wymienionych objawów, od razu udaj się do lekarza.

Gdy utrzymuje się zwiększony poziom cukru we krwi, wysoki poziom ketonów, nie wiesz, jak dostosować dawki insuliny ani jak zbadać ketony lub po prostu źle się czujesz, również szybko skonsultuj się z lekarzem.

Piercing i cukrzyca wcale się nie wykluczają. Wspólnie ze swoim lekarzem prowadzącym oceńcie Twój stan zdrowia, a być może już wkrótce na Twoim ciele pojawi się oryginalna ozdoba. Jeśli dobrze kontrolujesz swoją chorobę, to ryzyko powikłań po piercingu jest takie samo jak u zdrowej osoby.

Zobacz też: Tatuaż a cukrzyca – wszystko, co powinieneś wiedzieć