Nowa metoda pomiaru cukru – pot zamiast krwi?

A gdyby tak obejść codziennie kłucie palców i stosować mniej inwazyjną metodę badania stężenia glukozy? Na pewno znalazłoby się wielu chętnych diabetyków. Pomysł naukowców z Korei Południowej może uwolnić Cię od tej mało przyjemnej konieczności.

Nakłuwanie palców, czyli codzienność diabetyka

Leczenie cukrzycy, każdego typu, wiąże się z samodzielnymi pomiarami glikemii za pomocą glukometru. Na pewno znasz ten schemat – nakłuwasz palec lancetem (igłą), kroplę krwi nanosisz na pasek testowy, z którego glukometr odczytuje wynik. Opuszki palców to jedne z najbardziej ukrwionych, ale też unerwionych miejsc na ciele. I chociaż samo nakłuwanie nie jest bolesne, to zła technika, tępa igła czy wielokrotne wkłuwanie się w ten sam obszar mogą zwiększać dyskomfort. Z czasem też skóra na opuszkach robi się coraz grubsza. Poza tym, wśród diabetyków nie brakuje osób, które zwyczajnie mają awersję do używania igieł lub krępują się publicznie mierzyć glikemię w ten sposób. Nie ma jednak wątpliwości, że regularne badanie cukru we krwi, jest konieczne – pomaga lepiej kontrolować chorobę.

Zobacz więcej: Dlaczego regularne pomiary glikemii są ważne?

Plaster do pomiarów glikemii – pot zamiast kropli krwi

W świetle tych faktów przyjemną perspektywą stają się badania koreańskich naukowców nad mierzeniem poziomu cukru z… potu. Jednak zawiera on mniej glukozy niż krew, a niektóre jego składniki (np. kwas mlekowy i moczowy) mogą negatywnie wpływać na wyniki. Podobnie temperatura ciała, jego pH i wilgotność mogą stanowić barierę.

Dlatego z grafenu i siateczki ze złota zaprojektowano zestaw czujników na elastycznym, porowatym podłożu, przyklejanym do skóry. Potocznie nazywany przez naukowców plaster ulepszono w porowate sensory do monitorowania powyższych parametrów. Dzięki temu wyniki mają się pokrywać z realnym stanem glikemii, plaster szybciej wchłonie pot i będzie odporny na uszkodzenia.

Poziom cukru mierzą trzy czujniki, cztery – kwasowość, a wydzielany pot bada czujnik wilgotności. Pomiary przekazywane są do przenośnego komputera, który dokładnie ocenia stężenie glukozy. Do wykonania badania wystarczy zaledwie jedna milionowa litra potu.

Glukometr – Twój przyjaciel

Przyznaj, że możliwość uniknięcia niekomfortowych pomiarów glikemii za pomocą glukometru brzmi obiecująco. Zanim projekt trafi do użycia potrzebne są dokładniejsze testy. W końcu od prawidłowych pomiarów glikemii zależy stan Twojego zdrowia. Do tego czasu warto zaprzyjaźnić się z tradycyjnym glukometrem – poznać zasady, które złagodzą dyskomfort nakłuwania palców i pozwolą uzyskać dokładne wyniki stężenia glukozy we krwi.

Przeczytaj też: Badanie cukru we krwi – obsługa glukometru + praktyczne wskazówki