12 pytań o cukrzycę, które powinieneś zadać lekarzowi

Niedawno zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę i szukasz diabetologa? A może chcesz zmienić dotychczasowego lekarza prowadzącego? Przygotowaliśmy listę pytań, które ułatwią Ci wybór zaufanego specjalisty, a także pozwolą lepiej zrozumieć zasady kontroli cukrzycy.

Od tego, w jaki sposób będzie leczona cukrzyca zależy długość i jakość Twojego życia. Zdrowie jest w Twoich rękach, jednak nie bez znaczenia jest współpraca z zespołem terapeutycznym, w skład którego wchodzi lekarz prowadzący, najczęściej diabetolog. To Twój osobisty doradca, przekazujący wiedzę na temat cukrzycy i nadający leczeniu właściwy kierunek. Dlatego bez skrępowania możesz go pytać o każdy interesujący Cię aspekt. Oto najważniejsze kwestie, które warto poruszyć podczas pierwszej wizyty.

1. Na czym polega cukrzyca?

Gdy poznasz istotę choroby, w tym mechanizmy nią rządzące, łatwiej dobierzesz dawki leków do stylu życia i diety. Zrozumiesz, co wpływa na Twój poziom cukru, dlaczego gorzej się czujesz, a dzięki temu będziesz wiedział, jak zapobiegać takim sytuacjom.

Dowiedz się więcej: Co to właściwie jest cukrzyca?

2. Czy cukrzyca zwiększa ryzyko innych problemów zdrowotnych?

Podwyższony poziom cukru we krwi uszkadza wiele narządów. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u specjalistów, np. okulisty czy stomatologa. Kontrola cukrzycy to nie tylko monitorowanie przebiegu samej choroby, ale stanu zdrowia całego organizmu.

3. Jak często powinienem odwiedzać lekarzy innych specjalizacji?

Regularne wizyty u specjalistów i wykonywanie badań kontrolnych ograniczą ryzyko rozwoju powikłań, takich jak retinopatia czy stopa cukrzycowa. Zapytaj lekarza o to, które badania w Twoim przypadku są niezbędne i należy je wykonać w pierwszej kolejności.

Sprawdź też: Badania, o których każdy cukrzyk powinien pamiętać

4. Jak często należy badać poziom cukru we krwi?

Częstotliwość pomiarów glikemii zależy od rodzaju leków przeciwcukrzycowych. Jeśli nie używasz insuliny, lekarz może zalecić mierzenie glikemii 2 razy dziennie. W przypadku insulinoterapii ilość ta jest większa. Lekarz powinien współpracować z Tobą w celu opracowania indywidualnego harmonogramu – w zależności od stosowanego leczenia, a także stanu zdrowia.

Zobacz też: Dlaczego regularne pomiary glikemii są ważne?

5. Co zrobić, gdy poziom cukru jest za wysoki?

Hiperglikemię, czyli przecukrzenie, łatwo przeoczyć, gdyż rozwija się powoli. Po rozpoznaniu należy szybko zareagować, aby uniknąć interwencji medycznej i komplikacji, takich jak utrata przytomności. Zapytaj lekarza o schemat postępowania, a także sposoby na zapobieganie hiperglikemii. Nie tylko leki, ale też zmiana trybu życia, ograniczą wahania glikemii.

Przeczytaj też: Hiperglikemia – jak zapobiegać i skutecznie leczyć

6. Jak postępować, gdy poziom cukru jest za niski?

Hipoglikemia oznacza za niski poziom cukru we krwi. Dochodzi do niej z prostych przyczyn, takich jak przyjęcie leku bez spożycia posiłku czy zwiększenie wysiłku fizycznego. Podobnie jak w przypadku hiperglikemii, liczy się szybka reakcja. Lekarz powie Ci, jak sobie z nią radzić, gdy wystąpi, oraz jak zmniejszyć ryzyko niedocukrzenia.

Więcej: Hipoglikemia, czyli niedocukrzenie

7. Czy są jakieś nowe leki, które mogą pomóc w leczeniu cukrzycy?

Nowoczesne leki na cukrzycę nie tylko regulują glikemię, ale też obniżają ciśnienie tętnicze i pomagają zrzucić wagę. Zapytaj lekarza o dostępne nowości na rynku farmaceutycznym. Upewnij się, czy na tym etapie, warto po nie sięgać.

8. Czy cukrzyca oznacza, że będę musiał dokonać zmian w swojej diecie?

Jako diabetyk masz ogromny wpływ na stan swojego zdrowia. To dobra wiadomość, bo wiele od Ciebie zależy. Jednym ze sposobów na normalne życie z cukrzycą jest stosowanie się do zasad zdrowego odżywiania. Powszechne jest błędne przekonanie, że istnieje „dieta cukrzycowa”, którą powinni przestrzegać wszyscy ludzie z cukrzycą, ale prawda jest taka, że ​​każda osoba jest inna. Dzięki współpracy z zespołem terapeutycznym, w skład którego wchodzi dietetyk, znajdziesz odpowiedni dla siebie plan żywieniowy. Lekarz jest w stanie podać ogólne zalecenia oraz wytłumaczyć, jak Twoje wybory żywieniowe wpływają na cukrzycę.

Przeczytaj wywiad z dietetykiem: Zmień dietę i nie komplikuj cukrzycy

9. Co z aktywnością fizyczną w cukrzycy?

Ruch służy każdej osobie z cukrzycą – zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę, przez co spada poziom cukru we krwi, pomaga uporać się z dodatkowymi kilogramami i zmniejszyć dawkę leków przeciwcukrzycowych. Dowiedz się, czy masz na tyle wyrównaną cukrzycę, żeby swobodnie zwiększyć dawkę ruchu (np. obecność acetonu w moczu jest przeciwwskazaniem). Zapytaj lekarza również o to, jak zadbać o prawidłową glikemię podczas uprawiania aktywności fizycznej.

Zobacz też: Aktywny tryb życia w trakcie choroby

10. Mam nadwagę. Ile kilogramów potrzebuję stracić, aby poczuć się zdrowiej?

Jeśli Twoja waga wykracza ponad normę, to trudniej Ci będzie kontrolować cukrzycę, a organizm gorzej wykorzysta insulinę. Odchudzanie w cukrzycy powinno odbywać się stopniowo, najlepiej pod okiem doświadczonego dietetyka. Jeśli dotyczy Cię problem nadwagi, zapytaj lekarza, o sugerowaną redukcję wagi oraz namiary na dietetyka, który zna specyfikę cukrzycy.

11. Czy moje dzieci są zagrożone cukrzycą?

Dorośli po zdiagnozowaniu cukrzycy, prędzej czy później, zastanawiają się, czy ich dzieci też mogą zachorować. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, na jaki typ cukrzycy chorujesz. Poza tym, nawet jeśli możemy mówić o dziedziczeniu choroby to zwykle ogranicza się ono do przekazania dzieciom predyspozycji do rozwoju cukrzycy. Zapytaj lekarza, jak jest w Twoim przypadku.

Przeczytaj więcej: Czy cukrzyca jest chorobą dziedziczną?

12. Czy powinienem przyjmować leki, nawet gdy mam dobre wyniki lub czuję się dobrze?

Jeśli pod opieką diabetologa zadbasz o przestrzeganie zaleceń dietetycznych, ruchowych i dotyczących samokontroli, to z czasem poczujesz się dużo lepiej, wyniki też się poprawią. Lekarz pewnie zaproponuje zmniejszenie dawek leków, a może nawet ich odstawienie. Taka decyzja zawsze powinna być z nim skonsultowana.

Lekarzem prowadzącym cukrzycę powinien być diabetolog. Nie jest to jednak konieczne, biorąc pod uwagę fakt, że mamy mało lekarzy tej specjalizacji. Jeśli lekarz rodzinny będzie godny zaufania i zaznajomiony na bieżąco z Twoim stanem zdrowia, możesz z nim współpracować. Ważne, aby interesował się nowinkami z zakresu leczenia cukrzycy, dokładnie analizował Twoje wyniki, szukał przyczyn ewentualnych problemów zdrowotnych oraz ulepszał skuteczność terapii. Będąc po opieką internisty i tak warto udać się na wizytę kontrolną do specjalisty diabetologii, szczególnie w przypadku cukrzycy typu 1.

Przeczytaj też: Pierwsza wizyta u diabetologa – co warto wiedzieć?