Pielęgnacja stóp w cukrzycy: część 2

Co piąty diabetyk choruje na zespół stopy cukrzycowej. Dlatego, poza wyrównaniem glikemii, priorytetem jest codzienna pielęgnacja stóp. Tym razem bierzemy pod lupę zalecenia dotyczące przycinania paznokci oraz doboru obuwia chroniącego przed uszkodzeniami.

1. Przycięcie paznokci – samodzielne czy u podologa?

Specjaliści od leczenia stóp niechętnie podchodzą do kwestii samodzielnego przycinania paznokci przez diabetyków. Nieostrożny zabieg może spowodować poważne obrażenia, np. trudno gojące się rany, w wyniku których powstają owrzodzenia. Dlatego bądź wobec siebie uczciwy:

• czy posiadasz odpowiednie akcesoria do przycinania paznokci?
• czy łatwo dosięgasz do palców u stóp?
• czy znajdziesz czas na dokładne obcinanie paznokci?
• czy nie masz problemów ze wzrokiem?

W trakcie wizyty u lekarza porozmawiaj z nim o tym, jak przycinać paznokcie, jakie preparaty są dla ciebie wskazane, i czy powinieneś być pod opieką podologa lub podiatry.

Przeczytaj też: Diabetyk w gabinecie kosmetycznym

2. Do grubszych paznokci używaj cążek

Jeśli masz problem ze skracaniem paznokci przy użyciu nożyczek, nie mocuj się ze sprzętem, bo w ten sposób uszkodzisz wrażliwą skórę. Wypróbuj specjalnie do tego przeznaczonych cążek, które skrócą też grubsze paznokcie. Ich ostrza są mniej zaokrąglone, przez co poradzą sobie z większymi palcami.

3. Pedicure – prosto, nie za krótko

Postaraj się, aby paznokcie nie wystawały poza opuszki palców, ale jednocześnie nie były też za krótkie. Źle obcięte mogą prowadzić do powstawania pęcherzy, otarć, trudno gojących się ran lub wrastających paznokci, które powodują stan zapalny pod twardym naskórkiem. Ostre krawędzie spiłuj delikatnie papierowym pilnikiem.

4. Unikaj skrajnych temperatur

Wszelkie akcesoria rozgrzewające lub chłodzące – termofory, koce elektryczne, ogrzewanie stóp przy kaloryferze, butelki z ciepłą wodą czy lodem – nie są wskazane. Tak samo mycie stóp powinno odbywać się w temperaturze nieprzekraczającej 37◦C. Przez zaburzenia czucia łatwo doprowadzić do oparzenia lub odmrożenia.

5. Kapcie na nogach zamiast bosych stóp

Chodzenie na boso zwiększa prawdopodobieństwo urazów. Zwłaszcza osoby z zaburzeniami czucia mogą boleśnie odczuć brak obuwia na stopach. Łatwo wtedy o skaleczenie, a cukrzyca potrafi przekształcić pozornie niegroźną ranę w trudne do wyleczenia zakażenie.

6. Dobrze dopasowane obuwie dla diabetyka

Skórzane, dobrze dopasowane buty zabezpieczą stopy przed urazami. Zanim założysz obuwie, sprawdź czy w środku nie znajdują się kamyki, grudki lub nierówności mogące ocierać stopę. Równie ważny jest stan podeszwy – czy jest stabilna i chroni przed nierównościami podłoża? Zadbaj też o to, aby wkładki były wyprofilowane, miękkie oraz wystarczająco grube.

Sprawdź też: Jak dobrać buty dla diabetyka?

Czy znasz zasady samokontroli stóp, opatrywania niewielkich zranień i nawilżania skóry? Zapoznaj się z pierwszą częścią artykułu: Pielęgnacja stóp w cukrzycy.