Savoir-vivre z cukrzycą: wspólny posiłek z diabetykiem

Jeśli masz przyjaciela lub bliską osobę z cukrzycą, dowiedz się, jakich zachowań unikać podczas wspólnego posiłku. Niektóre pytania mogą wprowadzić go w zakłopotanie. Dlatego opracowaliśmy „savoir-vivre z cukrzycą” – kilka wskazówek, dzięki którym czas spędzicie przyjemnie i bez krępujących wpadek.

Zasada 1: unikaj komentarzy na temat pomiaru stężenia glukozy

Zapewnie nie jesteś przyzwyczajony do widoku sprzętu medycznego, a tym bardziej nakłuwania palca. To codzienność każdego diabetyka. Ten rodzaj samokontroli pomaga zapanować nad cukrzycą (np. przez skorygowanie dawki insuliny) i monitorować stan swojego zdrowia. Dlatego, gdy zaobserwujesz, że Twój towarzysz właśnie sprawdza poziom cukru we krwi, wiedz, że tego wymaga odpowiedzialne zarządzanie cukrzycą. Nie zadawaj kłopotliwych pytań, ani nie komentuj widoku kropli krwi. Pozwól, aby mógł wykonać tę czynność swobodnie. Glukometr jest niewielkim urządzaniem, a sam pomiar trwa zaledwie chwilę, więc również nie powinieneś czuć się zakłopotany.

Zasada 2: nie pytaj pierwszy o wynik pomiaru glikemii

Jesteś ciekawy wyniku pomiaru i zaglądasz diabetykowi przez ramię na glukometr? Jeśli osoba z cukrzycą zechce poinformować Cię o wyniku glikemii, sama to zrobi. Gdy cukier będzie poza granicą normy, prawdopodobnie zachowa tę informację dla siebie. Dlatego nie nalegaj i decyzję pozostaw jemu.

Zasada 3: pozwól zamówić diabetykowi posiłek bez doradzania

„Może powinieneś zamówić tę sałatkę? Poproś o posiłek bez sosu”. To miłe, że troszczysz się o diabetyka, ale nie sugeruj mu, co jest dla niego najlepsze. Nie mów, co powinien zjeść, a czego mu nie wolno. Prawdopodobnie Twoja wiedza na ten temat jest ograniczona. A nawet, jeśli znasz zasady odżywiania w cukrzycy, to niewiele wiesz o jego indywidualnej sytuacji, w tym metodach leczenia. Jeśli korzysta z pompy insulinowej, ma dużo większą swobodę w doborze posiłków. Przede wszystkim jest osobą dorosłą i wie, jak postąpić.

Zasada 4: Nie bagatelizuj przeliczania WW, WBT i IG

Te trzy skróty oznaczają wymienniki węglowodanowe, białkowo-tłuszczowe oraz indeks glikemiczny. Niektórzy diabetycy wyliczają te jednostki przed spożyciem posiłku. Dzięki temu wiedzą, jak ilość tych składników odżywczych wpłynie na poziom cukru we krwi. To szczególnie ważne dla osób korzystających z pompy insulinowej. Po wyliczeniu wymienników wiedzą, ile podać insuliny. Dlatego, jeśli Twój przyjaciel będzie zwracał uwagę na gramaturę, wartość odżywczą posiłku czy indeks glikemiczny, ukryj swoje zdziwienie, bo jego postępowanie nie jest przesadą.

Zasada 5: Nie opowiadaj historii o cukrzycy w rodzinie

Każdy z nas ma lub miał w swoim otoczeniu osobę chorą na cukrzycę. Być może znasz historię diabetyka, który w wyniku ciężkich powikłań stracił nogę lub zmarł. Albo wręcz przeciwnie – wydaje Ci się, że bliska osoba mimo cukrzycy jadła to, na co miała ochotę. Poruszanie takich tematów nie sprawi, że diabetyk poczuje się lepiej. Nie czuj się zobowiązany, aby nawiązywać przy nim do cukrzycy. Poza tym może mieć innego rodzaju cukrzycę niż bliska Ci osoba. Jeśli choruje na cukrzycę typu 1, to zmaga się z chorobą autoimmunologiczną, na której powstanie nie miał wpływu. Z kolei cukrzyca typu 2 występuje na podłożu genetycznym lub środowiskowym. Najczęściej rozwija się u osób dorosłych, które prowadzą niezdrowy tryb życia, ale są wyjątki od tej reguły.

Przeczytaj: Czym różni się cukrzyca typu 1 od cukrzycy typu 2?