6 przyczyn niedoborów witamin w cukrzycy

Niedobór witamin, czyli witareksja, to jedna z odmian niedożywienia, która nie dotyczy wyłącznie osób wychudzonych. W tej grupie znajdują się też diabetycy. Organizmy nie otrzymują wystarczającej ilości składników odżywczych potrzebnych do zdrowego funkcjonowania. Co jest tego przyczyną?

Witaminy uczestniczą w przemianie węglowodanów i hamują rozwój powikłań cukrzycowych. W organizmie diabetyka pełnią więc wyjątkową rolę. Tymczasem bardzo często nie otrzymuje on wystarczającej ilości tych składników. Istnieje co najmniej kilka powodów występowania niedoborów witamin u diabetyków. Niektóre dotyczą też osób niebędących diabetykami, pozostałe wynikają bezpośrednio ze specyfiki cukrzycy.

1. Organizm nie potrafi samodzielnie wytwarzać witamin

Wyjątek stanowi witamina D, ale w naszych warunkach klimatycznych trudno o jej syntezę pod wpływem promieni słonecznych. Poza tym należy na ich działanie wystawić min. 18% powierzchni ciała bez użycia filtrów UV, więc osoby z problemami dermatologicznymi nie mają takiej możliwości.

Przeczytaj: Zastąp słońce witaminą D

2. Pożywienie nie zawiera wystarczającej ilości składników odżywczych

Jakość dzisiejszych produktów spożywczych pozostawia wiele do życzenia. Przetworzona żywność, zanieczyszczone powietrze i gleba, termiczna obróbka – do organizmu trafiają szczątkowe ilości witamin i minerałów potrzebnych do funkcjonowania wszystkich narządów i procesów życiowych. W procesie przetwarzania przemysłowego owoce i warzywa tracą aż 70% witamin.

Sprawdź: 5 zasad kupowania warzyw i owoców

3. Błędy żywieniowe

Mniej warzyw i owoców w sezonie jesienno-zimowym powoduje, że wiele diabetyków prowadzi mało urozmaiconą dietę, a ta sprzyja powstawaniu niedoborów. Nie każdy ma świadomość, po jakie produkty warto wtedy sięgać. Niektórzy niewłaściwie przygotowują posiłki narażając się na błędy żywieniowe.

Zobacz: 10 jesiennych produktów, których nie może zabraknąć w Twojej diecie i najczęstsze błędy żywieniowe diabetyków

4. Niektóre organizmy nie przyswajają witamin

Na zespół złego wchłaniania (ZZW) cierpią dzieci i dorośli – błona śluzowa jelita cienkiego nie przyswaja wtedy składników odżywczych z pożywienia. Do zaburzenia dochodzi w wyniku braku lub niedoboru enzymów trawiennych, do których przyczynia się np. zapalenie trzustki i wątroby.

5. Przyjmowane leki upośledzają wchłanianie witamin

Stosowanie antybiotyków niszczy m.in. witaminę A, metformina (przyjmowana przy cukrzycy) zmniejsza wchłanianie witaminy B12, a popularne niesteroidowe leki przeciwzapalne zaburzają wchłanianie witaminy B6. To zaledwie kilka przykładów. Lista jest o wiele dłuższa.

6. Wysoki poziom cukru we krwi zwiększa ilość wolnych rodników

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, w której często dochodzi do hiperglikemii charakteryzującej się zwiększonym poziomem cukru we krwi. Nadmiar glukozy uszkadza tkanki i naczynia krwionośne. W organizmie toczy się permanentny stan zapalny, w wyniku którego powstają wolne rodniki. Ich nadmierna ilość potęguje zapalenie i wytwarzanie się kolejnych wolnych rodników – proces ten przypomina zamknięte koło. Dlatego organizm diabetyka potrzebuje m.in. witamin o działaniu antyoksydacyjnym.

Skutki niedoboru witamin: od problemów ze wzrokiem po schorzenia neurologiczne

Długotrwały niedobór cennych witamin prowadzi do awitaminozy witaminy, która pociąga za sobą patologiczne zmiany w przemianie materii, problemy ze wzrokiem, krzepliwością krwi, krzywicę czy zaburzenia neurologiczne. Dlatego zaleca się prowadzenie urozmaiconej diety, a w razie potrzeby uzupełnianie jej sprawdzonymi preparatami witaminowymi.