Dlaczego cukrzyca niszczy oczy i co możesz z tym zrobić?

Problemy z oczami są częstym powikłaniem cukrzycy. Przy tych bardziej zaawansowanych może dojść do utraty wzroku z dnia na dzień. Większość chorób oczu w cukrzycy przebiega bezobjawowo, dlatego nawet, jeśli nie zauważasz zmian to regularne badania i profilaktyka uchronią Cię przed ryzykiem pogorszenia wzroku.

Ryzyko zachorowania na choroby oczu zależy od tego, jak zarządzasz swoją glikemią. Im częściej miewasz rozchwiane poziomy cukru we krwi, tym większe ryzyko, że dojdzie do powikłań cukrzycowych związanych z narządem wzroku, takich jak zaćma, jaskra czy retinopatia. Poza tym wczesne zmiany przebiegają bezobjawowo, dlatego należy trzymać rękę na pulsie.

Jak cukrzyca wpływa na oczy?

Wraz z wahaniami stężenia glukozy we krwi, dochodzi do spadku odporności, który predysponuje do rozwoju różnych powikłań, w tym chorób oczu. Hiperglikemie uszkadzają naczynia krwionośne. Wówczas nie mogą one dostarczyć oczom tlenu i substancji odżywczych. Ryzyko powikłań zwiększa się z wiekiem pacjenta, jego stażem chorobowym i dolegliwościami współwystępującymi, np. osoby z nadciśnieniem tętniczym częściej chorują na jaskrę z powodu zwiększonego ciśnienia w gałce ocznej.

Retinopatia cukrzycowa – najgroźniejsza wśród chorób oczu

Najczęstszą i najpoważniejszą chorobą oczu wśród diabetyków jest retinopatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie siatkówki oka. Zmaga się z nią aż 35% chorych. Dochodzi do niej w wyniku wysokich poziomów cukru, których konsekwencją jest uszkodzenie przepływu krwi w siatkówce. Niechlubne miejsce w kolejce współwinnych zajmują też: nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek, hiperlipidemia (wysoki poziom tłuszczów we krwi) i długi staż cukrzycowy.

Poznaj stadia retinopatii cukrzycowej i sposoby leczenia.

Pamięć metaboliczna – zmiany w strukturze oka pomimo dobrych glikemii

U diabetyków istnieje zjawisko pamięci metabolicznej. Po przekroczeniu krytycznie wysokiego poziomu cukru we krwi, organizm pamięta o zmianach, do których doszło w wyniku hiperglikemii i one nadal postępują mimo wyrównania poziomu cukru we krwi. Dlatego zdarzają się przypadki osób z cukrzycą, u których wykryto uszkodzoną siatkówkę lub oczy, a ich poziom glukozy we krwi jest prawidłowy.

Choroby oczu w cukrzycy – jak im zapobiec?

Zadbaj o zdrowie swoich oczu, aby jak najdłużej zachować samodzielność. Mrużenie oczu przy czytaniu gazety czy problemy z odczytaniem składu produktów lub rozkładu jazdy na przystanku, nie muszą Cię dotyczyć. Poza tym dzięki tym uniwersalnym wskazówkom, ograniczysz też ryzyko rozwoju innych powikłań cukrzycowych:

dbaj o wyrównanie cukrzycy: obejmuje ją m.in. kontrola poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego, poziomu cholesterolu oraz lipidów, kontrola stanu stóp;

raz w roku poddawaj się u okulisty rutynowym badaniom: poinformuj okulistę o cukrzycy, a wtedy sprawdzi stan oczu pod kątem powikłań cukrzycowych, w tym zbada dno oka;

regularnie uprawiaj aktywność fizyczną: systematycznie wykonywane ćwiczenia fizyczne pozytywnie wpływają na przemianę glukozy i zmniejszają ryzyko nadciśnienia i nadwagi;

zdrowo się odżywiaj: przede wszystkim wprowadź do diety produkty z wysoką zawartością witaminy B, A, C, E, luteiny i naturalne przeciwutleniacze;

noś prawidłowo dobrane okulary: przed ich kupnem zawsze zbadaj wzrok, nawet jeśli przechodziłeś badanie kilka miesięcy temu.

Chcesz poznać szczegółowe zalecenia? Sprawdź 5 zdrowych nawyków, które zapobiegają uszkodzeniom wzroku.