Zespół terapeutyczny: wsparcie w zarządzaniu cukrzycą

Diabetyk samodzielnie zajmuje się kontrolą cukrzycy lub korzysta ze wsparcia najbliższych. Zdrowie leży przede wszystkim w jego rękach. Za to współpraca z zespołem terapeutycznym pomaga wykształcić nawyki związane z samokontrolą, a także zmniejszyć ryzyko powikłań cukrzycowych. Kto wchodzi w skład takiego zespołu i jakie pełni role?

Diabetolog – edukacja i zapobieganie powikłaniom cukrzycowym

To lekarz internista wyspecjalizowany w diagnozowaniu i prowadzeniu cukrzycy. Zapobiega wystąpieniu powikłań, takich jak retinopatia czy stopa cukrzycowa, a jeśli już się pojawią to hamuje ich dalszy rozwój. Poza tym przekazuje wiedzę pomocną do zarządzania cukrzycą.

Na początku rozpoznania choroby pojawia się natłok informacji. Łatwo poczuć się wtedy zdezorientowanym. Diabetolog poinformuje o rutynowych czynnościach – pokaże jak posługiwać się glukometrem, podać insulinę, przeliczyć wymienniki czy skomponować zdrowy posiłek.

Nie jest łatwo znaleźć zaangażowanego specjalistę. Członkowie wirtualnych grup wsparcia dla osób z cukrzycą chętnie dzielą się namiarami na sprawdzonych lekarzy.

Sprawdź, jak przygotować się do wizyty u diabetologa.

Dietetyk – racjonalne odżywianie w cukrzycy

Stosowanie się do zasad zdrowego odżywiania to jeden z warunków wyrównania cukrzycy. W ich wprowadzeniu do codziennego jadłospisu pomoże dietetyk. Jeśli zmagasz się także z innymi dolegliwościami, tym bardziej warto rozważyć wizytę u dietetyka. Ułoży on dietę uwzględniającą indywidualną sytuację zdrowotną.

Dietetyk ułatwi również zrzucenie zbędnych kilogramów. Z powodu otyłości organizm jest oporny na działanie insuliny wytwarzanej przez trzustkę. Dochodzi wówczas do insulinooporności. Każdy kilogram mniej to większa wrażliwość na insulinę. Ale nie tylko. Prawidłowa masa ciała pozwala lepiej kontrolować glikemię, ustabilizować ciśnienie tętnicze i poziom „dobrego” cholesterolu.

Jeśli wiele razy próbowałeś schudnąć i nie widzisz trwałych rezultatów, wsparciem okaże się współpraca z psychodietetykiem, który pomaga zmienić podejście do odżywiania i wprowadzić nowe nawyki żywieniowe.

Zobacz, jak dostosować zmiany do swojego otoczenia i czerpać przyjemność ze zdrowego stylu życia.

Psycholog – akceptacja cukrzycy i wzmocnienie motywacji

Każdy ma gorsze dni, bez względu na stopień wyrównania cukrzycy. Nawet, jeśli opanowałeś samokontrolę, posiadasz też sporą wiedzę na temat choroby to nie unikniesz spadku motywacji lub trudnych emocji. W zarządzaniu cukrzycą dobre rady to za mało, aby dokonać zmian w stylu życia.

Psycholog towarzyszy diabetykowi we wszystkich fazach radzenia sobie z przewlekłą chorobą. Wie, że utrzymanie stałej motywacji jest trudne i nie raz trzeba przejść całą drogę od początku. Dlatego zachęci do wykształcenia własnej motywacji – samodzielnego stawiania sobie realnych celów i ich realizacji. Jeśli z czasem zauważysz, jak wiele zależy od twojego podejścia do kwestii zdrowotnych, opanujesz cukrzycę i stanie się ona naturalną częścią życia.

Poza tym objawy depresyjne częściej dotykają diabetyków niż osoby zdrowe. Wtedy z decyzją o podjęciu psychoterapii nie wolno zwlekać. Nieleczona depresja bardzo szybko nasila rozwój powikłań cukrzycowych.

Ze wsparcia psychologa korzystają też rodziny diabetyków – rodzice małych „cukiereczków”, ich rodzeństwo czy opiekunowie osób starszych. Najbliżsi przechodzą przez podobne stadia akceptacji cukrzycy, często zaprzeczają diagnozie lub mają wobec diabetyka nierealistyczne oczekiwania. Dlatego tak ważna jest świadomość, że zmiana stylu życia będzie łatwiejsza, gdy wszyscy się w nią zaangażują.

Sprawdź, jak radzić sobie z emocjami w rodzinie diabetyka.

Pielęgniarka diabetologiczna – edukacja w zarządzaniu cukrzycą

Pielęgniarka z kompetencjami edukatora diabetologicznego pokazuje jak żyć z cukrzycą. Pod jej przewodnictwem łatwiej staniesz się ekspertem w dziedzinie własnego zdrowia. Nauczysz się samokontroli, obsługi pompy insulinowej, poznasz zasady komponowania posiłków, zauważysz pierwsze sygnały hiper- lub hipoglikemii, w porę na nie zareagujesz, a także nauczysz się im zapobiegać.

Edukacja wzmacnia wiarę we własne możliwości, a tym samym poczucie bezpieczeństwa diabetyka i jego opiekunów. W Polsce szkoleni są edukatorzy diabetologiczni, do których należą nie tylko pielęgniarki, ale też diabetycy, ich bliscy i nauczyciele.

Osoby z cukrzycą mają szczególne potrzeby zdrowotne. Dlatego korzystają również z regularnych wizyt u stomatologa (inny skład śliny zwiększa ryzyko chorób zębów i dziąseł), endokrynologa (cukrzycy towarzyszy rozchwianie hormonalne) oraz podologa (stopy diabetyka narażone są na powikłania).

Każdy ze specjalistów wzmacnia zaangażowanie diabetyka w kontrolę cukrzycy. A dzięki świadomości choroby osiąga się lepsze wyniki, zapobiega powikłaniom i odzyskuje komfort psychiczny. Rozważ, jak wygląda terapia cukrzycy w twoim przypadku? Co zrobić, aby wznieść ją na wyższy poziom? Gdzie szukać dodatkowego wsparcia?