Zdrowy styl życia: jak wprowadzić go na dobre?

Nie w każdym przypadku mamy wpływ na zachorowanie na cukrzycę typu 2. Za to niemal zawsze jej przebieg zależy od naszych poczynań. Zamiana szkodliwych przyzwyczajeń na zdrowe nawyki chroni przed następstwami tej zdradliwej choroby. Tylko jak poradzić sobie z prowadzeniem właściwego stylu życia, gdy brak nam motywacji, zorganizowania albo czasu?

Życie z przewlekłą chorobą, jaką jest cukrzyca, wymaga zaangażowania. Stawka warta jest wysiłku, bo dążymy do trwałej poprawy stanu zdrowia. To prawdziwa inwestycja. Składa się na nią codzienna samokontrola, zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i stosowanie leków według zaleceń lekarza. Czujesz się tym przytłoczony? Nie wiesz, co zrobić, by podtrzymać motywację i nie ulec pokusie powrotu do niezdrowych nawyków? Poznaj sposoby, które przybliżą Cię do realizacji celu. Zdecyduj, które sprawdzą się w Twoim, indywidualnym przypadku.

1. Miej świadomość wpływu zdrowego stylu życia na cukrzycę

Dlaczego śniadanie to najważniejszy posiłek dnia? Po co liczyć wymienniki węglowodanowe i węglowodanowo-białkowe? W czym pomoże mi uprawianie sportów wytrzymałościowych? Aby poczuć motywację należy rozumieć, co konkretnie dają zalecenia zdrowego trybu życia. Im większą posiądziesz wiedzę, tym łatwiej dokonasz zmian. Inaczej, robiąc coś wbrew sobie, napotkasz opór i powrócisz do wcześniejszych przyzwyczajeń szybciej niż myślisz.

2. Ustal realny cel – zjedz słonia po kawałku

W przypadku przewlekłych chorób, wpływających na różne narządy, działa się na kilku frontach. Jeśli nie jesteś gotowy na drastyczne zmiany z dnia na dzień to zacznij od małego kroku, na przykład wyeliminowania produktów, które powodują wahania glikemii, stopniowego zwiększania aktywności fizycznej czy ograniczenia stresujących sytuacji. Aby zapał nie wygasł, wyznacz sobie realistyczny cel. Zmiana nawyków przypomina gigantycznego słonia, z którym trzeba rozprawić się kawałek po kawałku.

Krok 1: Wyznacz cel, np. chcę regularnie ćwiczyć.

Krok 2: Określ cel – chcę ćwiczyć co najmniej 4 razy w tygodniu.

Krok 3: Sprecyzuj cel – będę ćwiczyć w czwartki, piątki i weekendy, czyli min. 2 godziny w tygodniu.

Krok 4: Podziel się z kimś swoim celem, deklaracja wzmocni Twoje postanowienie.

Krok 5: Wizualizuj sobie ten cel: wyobraź sobie, jak się dokładnie czujesz, gdy już go osiągnąłeś. Co dzięki temu zyskałeś? Jak inni zareagowali? Wykorzystaj potęgę wyobraźni – myśl obrazowo i przywołuj konkretne, plastyczne wyobrażenia.

Krok 6: Co się stanie, gdy nie zrealizujesz swojego celu? Jak spędzisz ten czas? Czy powikłania cukrzycowe się rozwiną? Do czego mogą doprowadzić?

Dlaczego regularne wizualizacje są skuteczne? Nasz mózg nie odróżnia wyobrażeń od rzeczywistości. W czasie wizualizacji podświadomość sama dąży do zmiany i podsuwa rozwiązania. Ale karmiona lękami zacznie realizować negatywne scenariusze.

3. Dokonuj zmian w swoim rytmie

Tempo i rodzaj zmian dostosuj do swoich możliwości, a nawet cech charakteru. Wówczas nie odczujesz przytłaczającej presji. Jeśli masz dużo obowiązków, zawodowych czy prywatnych, ustal sobie pory, w których najłatwiej będzie Ci przygotować zdrowy posiłek. Niektórzy przeznaczają na to część weekendu i gotują na najbliższy tydzień. Testuj, które rozwiązania sprawdzą się w Twoim przypadku. Jeden diabetyk z chęcią spędzi czas na siłowni, drugi wybierze spacer albo jazdę na rowerze w mniejszym natężeniu. Sprawdzaj, jak zmiany wpływają na Twoje samopoczucie i stężenie glukozy we krwi. Obserwuj się i bądź elastyczny w wypracowywaniu nowych przyzwyczajeń. Wdrażaj je, jeśli poczujesz się gotowy – Ty i Twój organizm.

Zobacz, od czego zacząć wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych.

4. Świętuj małe sukcesy

Nagradzaj się nawet za drobne sukcesy, tj. pierwszy przebiegnięty kilometr czy zapisanie się do grupy wsparcia. Bądź z siebie dumny! Przełamałeś się. Wzmocnij radość z przełomowych momentów. Pamiętaj, aby nie nagradzać się jedzeniem. W roli motywatora świetnie sprawdzą się inne przyjemności – chwila relaksu tylko dla siebie, wyjście do kina ze znajomymi albo mały upominek rzeczowy. Świętowanie wspólnie z bliskimi sprawi, że poczujesz się bardziej zagrzany do starań.

5. Miej własną grupę wsparcia

Mnóstwo diabetyków doświadcza identycznych dylematów. Mają podobne przeżycia i ten sam cel – żyć pełnią życia z cukrzycą. Na dodatek chętnie dzielą się swoim doświadczeniem. Dlaczego nie skorzystać z tej wiedzy? Znajdź w swojej okolicy warsztaty organizowane dla diabetyków. Zapisz się na kurs edukatora diabetologicznego – poszerz swoją wiedzę na temat cukrzycy i poznaj innych diabetyków. Pomoc jest na wyciągnięcie ręki. Jeśli Twoją słabą stroną jest motywacja, zastanów się nad współpracą z psychodietetykiem, który wspiera w zmianie nawyków żywieniowych. Nawet w zaciszu domowym o dowolnej porze masz dostęp do grupy wsparcia – wirtualnej społeczności diabetyków.

Poznaj założycieli największej internetowej grupy wsparcia dla diabetyków.

Ale jedyną osobą, dzięki której osiągniesz upragnioną zmianę, jesteś Ty sam. A zrobisz to tylko wtedy, gdy poważnie potraktujesz swój cel – dążenie do lepszej jakości życia razem z cukrzycą.