Edukator diabetologiczny: wsparcie w terapii cukrzycy

Wiedza o cukrzycy pozwala uniknąć wielu groźnych dla zdrowia powikłań. W celu jej przekazywania kształcą się edukatorzy. Kim są specjaliści od edukacji diabetologicznej i jak pomagają osobom z cukrzycą?

Edukacja zdrowotna zmniejsza ilość powikłań cukrzycowych

System opieki diabetologicznej w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Według raportu „Potrzeby i rekomendacje edukacyjne w diabetologii” autorstwa Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej należy zadbać o ujednoliconą edukację pacjentów. Wtedy zmniejszy się ilość powikłań cukrzycowych, hospitalizacji, a także rencistów i osób niepełnosprawnych.

Sprawdź, jak jeszcze uniknąć powikłań cukrzycowych.

Niestety lekarze nie są w stanie poświęcić każdemu pacjentowi wystarczającej ilości czasu na kompleksową edukację, jakiej wymaga cukrzyca, a liczba pielęgniarek diabetologicznych jest za mała, aby zapewnić każdej osobie z cukrzycą niezbędną edukację. Dlatego do systemu ochrony zdrowia warto wprowadzić więcej edukatorów ds. diabetologii – fachowców, dla których edukacja jest głównym obowiązkiem.

Edukator diabetologiczny – mentor w prowadzeniu cukrzycy

Cukrzyca to choroba, na którą wpływ ma postawa pacjenta. Jeśli będzie aktywnie uczestniczył w prowadzeniu cukrzycy i pogłębiał świadomość na temat choroby to nie odczuje pogorszenia jakości życia. Jest to wymagająca rola, bo stoi za nią wiedza, dyscyplina i motywacja. Lepsze efekty osiąga się dzięki współpracy z osobistym mentorem – edukatorem diabetologicznym, który pomaga w oswojeniu się z chorobą. Przekazuje wiedzę z dziedziny zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, insulinoterapii, obsługi sprzętu dla diabetyka czy motywacji do zarządzania cukrzycą.

Osoby z cukrzycą dzięki fachowemu doradztwu edukatora uczą się sprawnie funkcjonować na nowych zasadach, nie czują się przytłoczone obowiązkami, takimi jak samokontrola cukrzycy. Z jego wsparcia mogą też korzystać rodziny diabetyków, aby lepiej zrozumieć bliską osobę i wiedzieć, jak jej pomóc.

Diabetyk w roli edukatora w cukrzycy

Poza kształceniem dla pielęgniarek i położnych dostępne są również kursy dla osób, które po prostu chcą uzupełnić swoją wiedzę na temat cukrzycy. Po zdaniu egzaminu i otrzymaniu certyfikatu można prowadzić zajęcia w różnych organizacjach.

Coraz więcej diabetyków decyduje się na zdobycie takich uprawnień. Edukatorką diabetologiczną jest Weronika Kowalska, autorka bloga BlueSugarCube, która rozwija swoją aktywność związaną z cukrzycą: – Dzięki szkoleniu dla edukatorów diabetologicznych wzbogaciłam swoją wiedzę na temat cukrzycy i mogę działać bardziej formalnie niż tylko jako blogerka cukrzycowa – mówi nam Weronika. – Mam możliwość prowadzenia szkoleń oraz opracowywania materiałów edukacyjnych. Jestem zawsze otwarta na pytania, zarówno te od diabetyków, jak i osób zdrowych. Otrzymuje je drogą mailową, przez Facebooka i bloga, zdarzają się też rozmowy telefoniczne. Ważne, by poświęcić drugiemu człowiekowi czas: doradzić, pokrzepić, nawet jeśli problem jest poważny i wymaga również rozmowy z diabetologiem, co zawsze zalecam.

Zobacz wywiad z Weroniką BlueSugarCube o dorastaniu z cukrzycą.