Słodycze bez cukru: jeść czy unikać?

Cukry proste gwałtownie podnoszą stężenie glukozy we krwi. Dlatego lepiej się ich wystrzegać. Co zrobić, gdy masz ochotę na „małe co nieco”, a na półce sklepowej znajduje się pełno dietetycznych słodyczy? Poznaj prawdę na temat produktów bez cukru.

Cukry proste: chaos w organizmie diabetyka

Słodycze są źródłem cukrów prostych, których organizm nie musi trawić – od razu dostają się do krwioobiegu. Wtedy nagle rośnie stężenie glukozy we krwi, a w konsekwencji rośnie też stężenie insuliny. Trzustka diabetyka, czyli narząd odpowiedzialny za wytwarzanie insuliny, jest podwójnie obciążona. Zaraz po zjedzeniu czegoś słodkiego stężenie glukozy gwałtownie spada i znowu jesteś głodny. Przy okazji wytwarzają się hormony stresu, które uaktywniają zapasy cukru. Czujesz rozdrażnienie, bo organizm szykuje się do ataku, ale przecież nie ma realnego zagrożenia. Takie częste skoki insuliny to szybka droga do rozwoju powikłań.

Oto kilka najpoważniejszych konsekwencji nadmiernego spożycia cukrów prostych:
• otyłość,
• hiperglikemia,
• hipoglikemia,
• obniżona odporność,
• niedobór magnezu,
• niedobór chromu,
• nadciśnienie tętnicze,
• zaburzenia neurologiczne.

Dowiedz się, jak wyeliminować cukry proste z jadłospisu i dlaczego warto to zrobić.

Łakocie bez wyrzutów sumienia?

Znając szkodliwość cukrów prostych masz większą mobilizację, aby zmienić swoje nawyki żywieniowe. Mimo wszystko może najść Cię ochota na słodkie. Najprościej jest sięgnąć po gotowe produkty. Dietetyczne łakocie – czekolady, batony, cukierki – są dostępne nawet w zwykłych sklepach spożywczych. Ale czy ich spożywanie faktycznie jest bezpieczne dla zdrowia?

Pułapka pierwsza: tłuszcz zastępuje cukier

Na słodyczach bez cukru często widnieje etykieta żywności typu light, czyli niskokalorycznych produktów lub takich, które mają obniżoną zawartość jednego bądź paru składników odżywczych. Mimo tego, że mają być mniej kaloryczne o 30% od ich normalnych odpowiedników, to wcale nie znaczy, że są dietetyczne i można spożywać je bez ograniczeń. Tuczą podobnie jak zwykłe słodycze. Produkty mające mniej cukru zwykle są bogatsze w inne składniki, przede wszystkim w tłuszcz, ale nadal znajdują się na półkach z żywnością light. Przepisy unijne nie są tutaj restrykcyjne i producenci żywności to wykorzystują.

Pułapka druga: sztuczne słodziki zamiast cukru

W innych przypadkach cukier zastępują sztuczne słodziki, takie jak aspartam czy acesulfam K. Niestety przyczyniają się one do rozwoju chorób metabolicznych, m.in. cukrzycy typu 2. Szczególnie wokoło aspartamu jest mnóstwo kontrowersji. Istnieje podejrzenie, że jest to substancja rakotwórcza, która dodatkowo zaburza pracę ośrodka odpowiedzialnego za uczucie sytości.

Z badań izraelskich naukowców z Instytutu Nauki Weizmanna wynika, że zerokaloryczne słodziki mogą podwyższać poziom cukru we krwi i zmieniać populację bakterii jelitowych. Dlatego lepiej sięgaj po zdrowsze zamienniku cukru prostego, takie jak ksylitol lub stewia.

Pułapka trzecia: pozorna niskokaloryczność

Zdarza się, że słodycze bez cukru są prawie tak samo kaloryczne jak ich pełnowartościowe odpowiedniki. Na przykład zwykła czekolada ma ok. 560 kcal, a tabliczka bez cukru to 460 kcal, czyli niewiele mniej. Jak widzisz, różnica wcale nie jest radykalna. Dlatego warto czytać etykiety i świadomie wybierać produkty. Nie tylko pod kątem kaloryczności, ale też zawartości cukru, a ten kryje się za takimi składnikami jak:
• sacharoza,
• melasa,
• glukoza,
• syrop glukozowy,
• syrop glukozowo-fruktozowy,
• syrop kukurydziany,
• ekstrakt słodowy,
• ekstrakt jęczmienny,
• ekstrakt słodowo-jęczmienny.

Czy słyszałeś o filmie „Cały ten cukier” („That Sugar Film”)? Poznaj zaskakujące wyniki eksperymentu polegającego na spożywaniu przez 60 dni wyłącznie produktów uznawanych za zdrowe, w tym słodyczy typu light. Więcej o prawdzie na temat cukru.

Alternatywne słodycze – dla kogo?

Jeśli zdrowo się odżywiasz, masz mniejszą ochotę na słodkie. Dieta zróżnicowana, bogata w warzywa, szczególnie strączkowe, orzechy czy proteiny zmniejsza zapotrzebowanie organizmu na cukier. Zielone koktajle sycą, dostarczają energii i witamin. To dobry start do ograniczenia słodyczy.
– Po zdrowsze słodycze sięgnij dopiero po wyrównaniu cukrzycy. Gdy unormujesz poziom cukru, wyleczysz rozrost bakterii i pozbędziesz się pasożytów, wówczas możesz używać troszkę syropu ryżowego, klonowego lub miodu – radzi Joanna Puciata, coach zdrowia. – Jeśli poziom cukru nadal jest wysoki lub cierpisz na grzybicę albo masz pasożyty, to działanie leków i ziół jest niwelowane spożytym cukrem, choćby nie wiem jak zdrowym – dodaje.

Twoje cukry są w normie, masz ochotę na coś słodkiego, ale nadal chcesz kontrolować cukrzycę? Poznaj przepisy na zdrowe desery dla diabetyka:

Chrupiące kokosanki bez cukru,
Odchudzone pączki,
Ciasto kokosowe z ksylitolem,
Bezcukrowe ciasto marchewkowe,
Migdałowy krem czekoladowy z awokado.