Aplikacje, dzięki którym szybko obliczysz wymienniki

Nie lubisz przeliczać wymienników? Dla wielu diabetyków to żmudna czynność. Na szczęście do dyspozycji są aplikacje. Z ich pomocą obliczenie wymienników jest szybkie i proste. Wystarczy znać wagę produktów.

Aby wyrównać cukrzycę konieczne jest utrzymywanie stałego poziomu cukru we krwi. Wymaga to starannej pracy, m.in. znajomości produktów, które spożywasz. Wtedy możesz wyliczyć prawidłową dawkę insuliny, czyli taką, która uwzględnia cały posiłek – węglowodany, białka i tłuszcze. W ten sposób zmniejszasz ryzyko wahań poziomu cukru we krwi, szczególnie hipoglikemii, a tym samym powikłań cukrzycowych. Aby jednak tak się stało najpierw trzeba obliczyć wymienniki węglowodanowe (WW) oraz białkowo-tłuszczowe (WBT). Poznaj programy, które zrobią to za Ciebie. Niektóre wyliczają też dawkę insuliny i rodzaj bolusa.

Kalkulator Wymienników Medtronic

Aplikacja zawiera artykuły z książeczki „Liczymy kalorie” pod red. Hanny Kunachowicz. Możesz też dodać własne, niedostępne pozycje. Po wybraniu konkretnego produktu i wpisaniu jego wagi otrzymujesz zawartość WW, WBT i kalorii. Jeśli posiłek składa się z kilku produktów, dodaj wszystkie składniki i zobacz zsumowane wartości. Wersja offline zawiera dodatkowe informacje dla diabetyków.

Platforma: iOS, Android.

3MC

Program korzysta z tagów, wylicza bolus złożony, dla niektórych produktów podaje też indeks glikemiczny. Zawiera też sporo linków do przepisów kulinarnych publikowanych na blogu autorów: www.3mamcukier.pl. Baza aplikacji jest na bieżąco uzupełniana według potrzeb użytkowników. Dla czytelników bloga przelicznik dostępny jest bezpłatnie w wersji webowej: tutaj.

Platforma: iOS, Android.

LiczyGram 2 kalorie i insulina

Poza standardowymi wyliczeniami istnieje też możliwość zdefiniowania wskaźnika insuliny dla poszczególnych posiłków. Możesz dodać własne produkty oraz oznaczyć je jako ulubione – wyświetlą się na górze listy. Synchronizacja pozwala na wymianę informacji o produktach pomiędzy różnymi użytkownikami lub różnymi urządzeniami, z których korzystasz. Aplikacja tworzy historię obliczonych posiłków, można je przeglądać oraz edytować. Program dostępny jest też w wersji desktopowej, czyli do pobrania na komputer.

Platforma: Android, system: Windows.

Diabetics

Program komputerowy przeznaczony przede wszystkim dla osób chorych na cukrzycę (szczególnie korzystających z pompy insulinowej). Jego najważniejszym celem jest wyznaczanie i rejestrowanie danych diabetycznych spożywanych posiłków. Dane dla pomp insulinowych i iniekcji program oblicza według autorskiej metody prof. nadzw. dr hab. n. med. Ewy Pańkowskiej z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

IleWazy.pl Fotograficzny Przelicznik Wag

Portal Ilewazy.pl spełnia funkcje przelicznika kuchennego (z wygodnych wag w jednostkach potocznych takich jak szklanki, łyżki, porcje, garści przeliczamy na gramy), tabel i kalkulatora kalorii (produkty zawierają tabele wartości odżywczych z możliwością wykonywania zestawień w kalkulatorze), jest też źródłem kuchennych inspiracji. Każdy produkt jest fotografowany i opisywany wartościami odżywczymi.

VitaScale – Licznik Kalorii

Aplikacja przyda się nie tylko diabetykom z cukrzycą typu 1, którzy potrzebują znać zawartość węglowodanów, białek i tłuszczów. To także mobilny przelicznik kalorii dla osób na diecie. Program pozwala też zaprogramować posiłki na następny dzień i wyszukiwać produkty głosowo.

Platforma: Android.

Poznaj też programy do kontroli cukrzycy: elektroniczne dzienniczki diabetyka.