Problemy sercowo-naczyniowe: skąd się biorą i jak ich uniknąć?

Hasło „powikłania cukrzycowe” zazwyczaj przywodzi na myśl retinopatię lub nefropatię. Tymczasem jedną z najczęstszych komplikacji w obydwu rodzajach cukrzycy są dolegliwości sercowo-naczyniowe. Potrafią przebiegać bezobjawowo, a bardzo często prowadzą do śmierci.

Glikemia: jeden z wielu winowajców

Wszystkiemu jest winien wysoki poziom cukru we krwi. To standardowa odpowiedź na pytanie, skąd się biorą powikłania cukrzycowe. Ale w tym przypadku nie będzie to prawdą w 100%. Owszem, wysoka glikemia powoduje tworzenie się płytek miażdżycowych, które zwężają naczynia wieńcowe. Organizm domaga się wtedy większego zapotrzebowania na składniki odżywcze, mając ograniczony dopływ krwi. Tak zaczyna się niedokrwienie mięśnia sercowego, a stąd już parę kroków do zawału serca czy niewydolności krążenia. Jednak nie tylko czynniki wewnętrzne przyczyniają się do tak drastycznych w skutkach powikłań. Przyjrzyj się bliżej przyczynom problemów sercowo-naczyniowych u diabetyków, a będziesz potrafił im zapobiec i zapanować nad rozwojem cukrzycy.

Początki powikłań, czyli niezdrowy styl życia

Prawdą jest, że właściwa samokontrola pomaga uniknąć powikłań. Ale nie tylko poziom cukru we krwi i wartość hemoglobiny glikowanej (HbA1c) świadczą o faktycznym stanie zdrowia osoby z cukrzycą. Zdarza się, że diabetycy z dobrymi wynikami glikemii oraz HbA1c, mimo wszystko zmagają się z powikłaniami. Jak to możliwe?

Najważniejszym czynnikiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych jest prowadzony styl życia, w szczególności: nadprogramowe kilogramy, znikoma aktywność fizyczna, niezdrowa dieta oraz palenie papierosów i inne używki. Te czynniki środowiskowe prowadzą do rozwoju tak poważnych schorzeń jak miażdżyca, choroba wieńcowa, niewydolność serca czy udar mózgu. Dlatego zdrowe przyzwyczajenia warto wpajać dzieciom od najmłodszych lat życia.

Dobre nawyki od małego

Nadwaga i otyłość stają się poważnym problemem u coraz młodszych pokoleń. Najmłodszy pacjent z cukrzycą typu 2 ma zaledwie 3 lata! Maluchy prowadzą siedzący tryb życia, większość czasu spędzając przed komputerami, przejmują od rodziców niezdrowe nawyki żywieniowe. Nic więc dziwnego, że liczba otyłych dzieci intensywnie rośnie. Z wiekiem stają się dwukrotnie bardziej narażone na ryzyko śmierci spowodowane zawałem serca niż ich rówieśnicy, nawet mając dobrą samokontrolę. Rolą rodziców jest zapewnienie maluchom odpowiedniej formy aktywności fizycznej i zróżnicowanej diety. Młodzi diabetycy, poza kontrolnymi badaniami krwi i moczu, powinni mieć zlecony także lipidogram, który określa m.in. cholesterol frakcji LDL, odpowiedzialny za ryzyko rozwoju chorób serca i miażdżycy.

Sprawdź, jak uchronić dziecko przed otyłością, a tym samym rozwojem cukrzycy typu 2.

Prowadzenie zdrowego trybu życia, czyli regularne uprawianie aktywności fizycznej, zdrowe odżywianie i umiar we wszystkim, to uniwersalne zalecenia, które przysporzą korzyści zarówno osobom zdrowym, jak też tym z cukrzycą.