Badania, o których każdy cukrzyk powinien pamiętać

Cukrzyca jest chorobą o krótkofalowych, jak i długofalowych skutkach. Wysokie stężenie cukru we krwi niesie ze sobą ryzyko pojawienia się kolejnych problemów zdrowotnych, takich jak: choroby serca, oczu i nerek oraz udary mózgu. Diabetyk musi zatem monitorować nie tylko przebieg samej cukrzycy, ale również stan zdrowia całego organizmu. Oto podstawowe badania kontrolne, dzięki którym możemy zapobiec pojawieniu się cukrzycowych powikłań.

1. Ciśnienie krwi

Podwyższone ciśnienie krwi obserwuje się u ponad połowy chorych na cukrzycę typu I i II. Osoby te w znacznym stopniu narażone są na udary mózgu, schorzenia sercowo-naczyniowe czy nieprawidłowości w zakresie pracy nerek. Kontrolowanie ciśnienia i utrzymywanie go na właściwym poziomie jest podstawową formą zapobiegania tym chorobom. Niekiedy konieczna okazuje się terapia farmakologiczna.

Ciśnienie krwi najlepiej jest badać w zaciszu domowym. Wyniki codziennych pomiarów zapisujmy w notesie po to, by co pół roku móc skonsultować je z lekarzem.

2. Stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi

Podwyższone stężenie „złego cholesterolu” (LDL) oraz obniżony poziom „dobrego cholesterolu” (HDL), to nie tylko najbardziej typowa oznaka zespołu metabolicznego, zwiastującego cukrzycę, ale także poważny czynnik ryzyka zawału serca oraz udaru.

Analizując wyniki badań krwi diabetyka, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden wskaźnik, jakim jest poziom stężenia białka C-reaktywnego. Jego zawyżenie informuje o stanie zapalnym w naszym organizmie, a ten przyczynić się może do rozwoju schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Osiągnięcie właściwego poziomu stężenia cholesterolu, trójglicerydów oraz białka C-reaktywnego we krwi, wymaga ścisłego przestrzegania zasad zdrowego żywienia i właściwego trybu życia.

3. Badanie pracy nerek

Do zdrowotnych powikłań towarzyszących cukrzycy należy także niewydolność nerek, co często wiąże się z koniecznością przeprowadzania dializ, a nawet przeszczepu. Regularne badania moczu i krwi są zatem podstawą w profilaktyce chorób układu moczowego. Analiza obecności albuminy w moczu może wskazać na uszkodzenie nerek. Z kolei podwyższone stężenie kreatyniny we krwi jest oznaką trudności filtracyjnych tego narządu.

Badania monitorujące pracę nerek powinny być wykonywane w odstępie sześciu miesięcy. W ten sposób możemy wykryć ewentualne nieprawidłowości już na bardzo wczesnym etapie i zahamować proces rozwoju schorzenia.

4. Badanie oczu

Diabetycy, zwłaszcza ci w podeszłym wieku, zmagają się z chorobami oczu, które mogą prowadzić do ślepoty. Najpoważniejsze z nich to retinopatia (uszkodzenie siatkówki oka), zaćma oraz jaskra. Aby zapobiec pogorszeniu lub utracie wzroku, raz w roku skierujmy się do lekarza okulisty, który zbada nasze oczy pod kątem typowych dla cukrzyków powikłań.

5. Badanie stóp

Podczas wizyty kontrolnej u lekarza, obserwacji zostają poddane również nasze stopy. Specjalista powinien sprawdzić czy nie występują na nich zmiany chorobowe, owrzodzenia, bądź oznaki nieprawidłowego krążenia krwi. Lekarz wykonuje ponadto test czuciowy, z pomocą którego możliwe jest zdiagnozowanie uszkodzeń nerwów.

Nie mniej ważna jest samodzielna kontrola wyglądu i stanu naszych stóp. Gdy tylko zauważymy na nich nietypowe otarcia czy zranienia, przystąpmy do leczenia lub zgłośmy się do lekarza. Zaniedbanie w tym zakresie może prowadzić do owrzodzeń i obumierania tkanek. W niektórych przypadkach konieczna jest amputacja kończyny.

Zobacz, jakie badania uchronią twoje stopy przed powikłaniami.

6. Badanie jamy ustnej

Osoby cierpiące na cukrzycę wykazują skłonności do chorób zębów i dziąseł. Próchnica, krwawienie i stany zapalne dziąseł oraz nieprzyjemny zapach z ust to tylko niektóre z następstw cukrzycy dotykających jamę ustną. Raz na pół roku konieczna jest zatem wizyta kontrolna u dentysty. Dzięki temu wszelkie wykryte nieprawidłowości czy stany chorobowe zostaną bez trudu wyleczone.

7. Badanie moczu na obecność ciał ketonowych

Badanie to zaleca się diabetykom, których wysoki poziom stężenia glukozy we krwi jest trudny do obniżenia i kontrolowania. Wykonuje się je przy pomocy specjalnych pasków, dostępnych w aptekach.

Wysoka zawartość ciał ketonowych w moczu może świadczyć o kwasicy ketonowej. Ze stanem takim mamy do czynienia, gdy dostęp glukozy do komórek jest ograniczony, w związku z tym organizm zmuszony jest spalać własną tkankę tłuszczową. Kwasica ketonowa może przyczynić się do znacznego odwodnienia organizmu.

Jeśli, poza cukrzycą, zmagamy się dodatkowo z ciężką chorobą lub odnieśliśmy poważne rany, test na obecność ciał ketonowych w moczu jest wręcz koniecznością.

8. Samodzielne badanie stężenia glukozy we krwi

Dzięki regularnym badaniom stężenia cukru we krwi, wykonywanym w domu, możemy nie tylko uważnie kontrolować stan naszego zdrowia, ale również obserwować, które czynniki zwiększają, a które obniżają poziom glukozy. W ten sposób poznajemy swój organizm i jego preferencje oraz zapobiegamy pojawieniu się typowych powikłań towarzyszących cukrzycy.

Badanie najlepiej jest wykonywać trzy razy dziennie: rano (na czczo), dwie godziny po wybranym posiłku oraz wieczorem, przed pójściem spać.

Żyjąc z cukrzycą, musimy poddawać nasze ciało nieustannej, bacznej obserwacji. Opisane badania kontrolne są podstawą w utrzymaniu zdrowia. Wczesne wykrycie zaburzeń pracy głównych narządów w organizmie umożliwi zatrzymanie i odwrócenie procesu chorobowego, dzięki czemu możemy zapobiec wielu poważnym powikłaniom.