Zarządzanie cukrzycą: elektroniczny dzienniczek samokontroli

Dzięki codziennym pomiarom stężenia glukozy we krwi kontrolujesz swoją cukrzycę. Zapisywanie wyników w dzienniczku pomaga uporządkować pomiary i sprawnie wyciągnąć wnioski – zaobserwować, kiedy glikemia wzrasta lub obniża się i dobrać dawki insuliny. Lepiej zrozumiesz wpływ różnych czynników (dieta, stres, wysiłek fizyczny) na poziom cukru we krwi, a lekarz łatwiej oceni wyrównanie cukrzycy.

Diabetyk gromadzi wiedzę, notując wyniki pomiaru cukru we krwi oraz dodatkowe informacje najczęściej w papierowym dzienniczku. Przechowywanie tych informacji w sposób tradycyjny nie pozwala na automatyczne wnioskowanie i utrudnia wykrywanie zależności oraz nieprawidłowości w terapii cukrzycy. Usprawnieniem monitorowania pomiaru są komputerowe dzienniczki samokontroli, a także ich wersje na urządzenia mobilne.

Poznaj kilka wersji elektronicznych programów, które podnoszą jakość zarządzania cukrzycą:

Monitorujcukrzyce.pl

Bezpłatny dzienniczek samokontroli pozwala na zapisywanie niezbędnych danych takich jak poziom glikemii, ilość wstrzykiwanej insuliny lub dawek przyjmowanego leku, ilość WW i WBT w posiłkach, poziom wysiłku, waga i ciśnienie. W formie notatki można dodać informacje o samopoczuciu czy innych parametrach wpływających na pomiar.

Wyniki można przeglądać w wybranym okresie w formie wykresów lub tabel. Funkcja planowania samokontroli w dzienniczku umożliwia definiowanie i wykorzystywanie schematu wzorcowego planu dnia, który później upraszcza i przyspiesza wprowadzanie danych.

Dzienniczek dostępny jest również w postaci aplikacji mobilnej na system Android: pobierz.

1-monitoruj-cukrzyce-screen

Urządzenie i platforma diabdis.pl

Urządzenie Diabdis służy do przekazywania pomiarów glikemii z glukometru wprost na specjalistyczną platformę. Jak to działa? Diabetyk wkłada do glukometru pasek i odczytuje wynik. Następnie sprzęt łączy się z urządzeniem Diabdis, które przesyła wyniki na dedykowaną platformę medyczną. Algorytmy oraz grono specjalistów analizują nadesłane dane. Zapewniony jest ciągły monitoring. Jeśli zauważone zostaną nieprawidłowości, specjaliści próbują wspólnie z chorym znaleźć ich źródło, by wyeliminować w przyszłości problem. Zarówno urządzenie, jak i korzystanie z platformy, są bezpłatne.

2-diabdis-screen

Program „Cukiereczek” – awoch.com

To komputerowy dziennik chorego na cukrzycę. Wykresy ułatwiają przeprowadzenie analizy pomiarów oraz umożliwiają obserwację długoterminowych zmian. Tabela posiłków zawiera ponad 550 produktów, wspiera stosowanie diety cukrzycowej, można ją dostosować do własnych potrzeb. Program umożliwia prowadzenie „Dziennika pomiarów glukozy” rozbudowanego o opis posiłków, indeksów i ładunków glikemicznych (IG i ŁG), WW i WBT oraz kalorii. Daje użytkownikowi możliwość prostego i wygodnego przechowywania informacji o indywidualnym przebiegu choroby.

Program w katalogu „Dokumenty” (lub „Moje dokumenty”) tworzy katalog „Cukiereczek”, w którym przechowywane są dzienniki samokontroli w postaci plików xml.

3-dziennik-awoch-screen

OnTrack Diabetes – aplikacja mobilna na system Android

Bezpłatna, prosta w obsłudze aplikacja. Odpowiednik dzienniczka samokontroli w telefonie. Można zapisywać wyniki pomiaru cukru we krwi, dodawać notatki, zaznaczać w jakich okolicznościach był mierzony cukier (np. po jedzeniu, podczas choroby). Dodatkowo istnieje możliwość zapisywania wyników pomiaru ciśnienia krwi, pulsu, ilości zjedzonych węglowodanów, ciężaru ciała czy wysiłku fizycznego. Dostępna w polskiej wersji językowej.

4-ontrack-diabetes-screen

Urządzenie Accu-Chek Smart Pix

To urządzenie służące do przesyłania danych z glukometrów i pomp insulinowych Accu-Chek do komputera. Urządzenie zawiera łatwy w obsłudze program komputerowy, przydatny w codziennym zarządzaniu cukrzycą. Pokazuje wyniki pomiaru glukozy we krwi w formie przejrzystych wykresów. Pomaga w szybkiej identyfikacji trendów, lepszej ocenie zagrożeń i szybszym zwróceniu uwagi na pojawiające się problemy. Koszt: ok. 100 zł brutto.

5-accu-check-dziennik-screen

Poznaj proste sposoby na utrzymanie motywacji do samokontroli cukrzycy: kliknij.