Pięć skutecznych sposobów na ograniczenie stresu

Organizm diabetyka nie potrafi skutecznie obronić się przed stresem. Wszystko przez zaburzoną pracę trzustki, która nie przetwarza cukru złożonego na glukozę, będącą źródłem energii w sytuacjach kryzysowych. U chorych na cukrzycę, a także osób zdrowych, stres często przyczynia się do wystąpienia hiperglikemii, dlatego warto opanować napięcie emocjonalne zanim ono zawładnie naszym ciałem i umysłem.

1. Ćwiczenie „pogromca zmartwień”

Zapisz na kartce sytuację, która cię stresuje, a następnie dopisz możliwie najgorszy scenariusz – puść wodze fantazji. Wyobraź sobie, że to się wydarzyło. Jak się zachowujesz? Co czujesz? Jak reagują inni? A teraz skoncentruj się na tym, by zaakceptować ów czarny scenariusz, każdy jego szczegół. Gdy już się z nim pogodziłeś, podejmij działanie, którego celem jest uniknięcie tego tragicznego rezultatu. Wykonuj to ćwiczenie tak często jak tylko możesz, a dzięki temu z czasem nie będziesz musiał go praktykować. Nawyk akceptowania przyjdzie samoistnie.

2. Prowadź dziennik przyjemności

Załóż notatnik, w którym pod koniec dnia będziesz spisywać wszystkie przyjemne rzeczy, które się wydarzyły: pozytywne sytuacje, osiągnięcia i przyjemne drobnostki. Wpisy mogą być rozbudowane lub skrótowe – wybierz wygodną dla siebie formę. Zamiast dziennika możesz przeznaczyć do tego celu duży słoik. Postaw go w widocznym miejscu. Za każdym razem, gdy w twoim życiu zdarzy się coś pozytywnego, zapisz to na karteczce i wrzuć ją do słoika. Czytaj karteczki, jeśli poczujesz się sfrustrowany i masz gorszy dzień. Banalne, ale skuteczne.

3. Ruch na świeżym powietrzu

Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna zwiększa wydzielanie endorfin – hormonów szczęścia. A będzie ich jeszcze więcej, jeśli zamiast ćwiczeń w zamkniętej przestrzeni, poobcujesz z przyrodą. Przebywanie na łonie natury ma działanie antystresowe. Im bliżej znajdujemy się naszego naturalnego środowiska, tym lepiej się czujemy. Korzystaj z łagodnego słońca w wiosenne i letnie dni, dzięki temu witamina D wpłynie pozytywnie na nastrój i wzmocni mięśnie. Najlepszym sposobem na stres są regularne ćwiczenia relaksacyjne (np. joga) odbywające się na świeżym powietrzu.

Dowiedz się, jak prowadzić aktywny tryb życia w cukrzycy.

4. Rozpoznaj stresory i naucz się z nimi żyć

Stresory, czyli czynniki, które wywołują u ciebie napięcie emocjonalne. One są wszędzie i nie da się ich całkowicie wyeliminować. Za to można zmienić sposób postrzegania sytuacji. Jesteś w pełni odpowiedzialny za swoje reakcje i kształtujesz nimi własne samopoczucie. Na przykład stojąc w korku, możesz zacząć się stresować, przeklinać, trąbić… Ale przecież i tak nie masz na wpływu na korek, a na własne życzenie pozwalasz się wyprowadzić z równowagi. Poziom cukru zaraz zacznie wzrastać, a równie dobrze mógłbyś przejść nad tym do porządku dziennego.

5. Umiejętnie zarządzaj czasem i odpuszczaj

Nic tak nie stresuje jak piętrząca się lista obowiązków i upływający czas. Dlatego nie twórz sztywnych planów dnia, mających zbyt wiele punktów do zrealizowania. Zarządzaj czasem elastycznie. Prawdopodobnie wydarzy się coś niespodziewanego i twój napięty grafik weźmie w łeb, a ty zaczniesz się niepotrzebnie denerwować. Skup się na dosłownie paru punktach, które realnie jesteś w stanie wykonać. Podziel słonia na kawałki – rozbij zadania na mniejsze punkty. Bo jeśli weźmiesz na siebie za dużo, na nic zdadzą się wszystkie metody dobrej organizacji. Opanuj więc sztukę rezygnacji.

Drobne czynności, dzięki którym zapomnisz o stresie:

– przytulanie się uwalnia oksytocyny i endorfiny – hormony dobrego samopoczucia
– żucie gumy obniża poziom kortyzolu, diabetykom wskazana jest guma bez cukru
– uśmiechanie się spowalnia reakcję stresową: mózg przetwarza sygnały płynące z mięśni twarzy i dopasowuje do nich emocje

Proste ćwiczenie na stres:

Strząsanie napięcia – wstań i opuść ręce wzdłuż tułowia. Wdychaj nosem powietrze, jednocześnie unosząc barki i ramiona. Wstrzymaj powietrze na moment, a wydychając je, energicznie strząsaj ramionami.

Już samo zmaganie się z cukrzycą i ciągła potrzeba samokontroli potrafią wpędzić w stres, a nawet depresję. Dlatego tak ważne jest pozytywne nastawienie i zaakceptowanie swojej sytuacji. Sprawdź, skąd możesz czerpać motywację do samokontroli cukrzycy oraz jak nauczyć się pogodnego nastawienia przy jednoczesnym zmaganiu się z przewlekłą chorobą.