Sposób przechowywania insuliny wpływa na jej właściwości. Nieodpowiednie warunki mogą nie tylko skrócić termin ważności insuliny, ale i pozbawić ją działania. W przypadku hiperglikemii przyjęcie tego leku często decyduje o życiu diabetyka. Poznaj zasady przechowywania insuliny, które przydadzą ci się na co dzień i podczas podróży.

Warunki przechowywania insuliny zależą od rodzaju leku i jego opakowania (fiolka czy pen) oraz tego, czy lek został już otwarty. Nie bez znaczenia jest też, kiedy zamierzasz stosować insulinę.

10 zasad bezpiecznego przechowywania insuliny:

1. Temperatura przechowywania: aktualnie używaną insulinę (otwartą fiolkę) przechowuj w temperaturze pokojowej (poniżej 30°C) przez około półtora miesiąca. Z kolei nieużywany lek bezpieczniejszy będzie w lodówce, najlepiej w temperaturze 2-7°C. W niższej temperaturze lek skrystalizuje się i stanie się niezdatny do użycia. Jeśli producent zaleca, wkłady do pena możesz przechowywać w lodówce przez miesiąc. Przed planowanym użyciem insuliny, wyjmuj ją co jakiś czas z lodówki: wstrzykiwanie zimnej może być bolesne. Nigdy też nie zamrażaj insuliny.

2. Nie potrząsaj insuliną zbyt mocno, bo roztwór może zmętnieć lub zmienić konsystencję.

3. Nie używaj leku, gdy zmienił konsystencję (np. ma widoczne kryształki, cząsteczki, grudki).

4. Jeśli insulina zmieniła zabarwienie lub zapach, wymień ją na nowe opakowanie leku.

5. Chroń insulinę przed światłem słonecznym i zawsze przechowuj ją w opakowaniu.

6. Strzykawki z insuliną przechowuj z igłą skierowaną ku górze.

7. Nie stosuj insuliny po upływie daty ważności.

8. Na etykiecie napisz datę otwarcia insuliny oraz datę zakończenia (28 dni później) – będziesz wiedział, do kiedy można używać leku.

9. Staraj się mieć dodatkowe zapasy insuliny pod ręką, jeśli obecna popsuje się, zanieczyści lub zgubi.

10. Jeśli w ciągu miesiąca nie zużyjesz całego naboju insuliny i tak należy go wymienić.

Insulina w podróży

• Insulinę najlepiej jest przewozić w torbie termoizolacyjnej lub opakowaniu na leki. Gdy musisz mieć ją przy sobie, owiń lek zmoczonym kawałkiem materiału.

• Nie zostawiaj insuliny w aucie, bo może zniszczyć ją zbyt wysoka temperatura lub promieniowanie słoneczne. Gdy nie masz odpowiedniej torby lub opakowania, trzymaj ją w termosie.

• Podczas podróży samolotem, przewoź insulinę w bagażu podręcznym, ponieważ w luku bagażowym panują zbyt skrajne temperatury. Miej też przy sobie informację od lekarza (w języku polskim oraz angielskim) uprawniającą cię do przewozu insuliny.

• Jeśli w miejscu twojego wypoczynku jest lodówka, przed włożeniem insuliny sprawdź, jaka temperatura panuje w jej wnętrzu.

• Szczególnie w krajach egzotycznych przygotuj się na brak zasilania i zaopatrz w alternatywny sposób chłodzenia insuliny.

Ważne: pamiętaj, że insulina nie znosi skrajnych temperatur oraz wstrząsów – ulega wtedy dezaktywacji, a jej stosowanie powoduje podwyższenie poziomu cukru we krwi.

Jeśli planujesz podróż, dowiedz się co powinien zawierać niezbędnik diabetyka.