Alert medyczny: jak go nosić?

Omdlenia zdarzają się diabetykom w przypadku niewyrównanej glikemii. Błąd w diecie, wysiłek fizyczny, stres czy przyjęcie niewłaściwej dawki leku mogą powodować hipoglikemię lub hiperglikemię, a w rezultacie zasłabnięcie. Szybka reakcja decyduje często o życiu diabetyka. Dlatego tak ważne jest noszenie przy sobie informacji o chorobie, tzw. alertu medycznego. Gdzie umieścić taką informację, co powinna zawierać i w jakiej znajdować się postaci?

Noszenie przy sobie alertu medycznego zwiększa bezpieczeństwo diabetyka podczas samodzielnego pobytu poza domem. Dzięki tej informacji osoba udzielająca pierwszej pomocy, prawidłowo oceni stan chorego podczas telefonicznego zgłoszenia, poda mu słodki napój lub przekąskę, które podniosą poziom glukozy we krwi, a w poważniejszych przypadkach – lek ratujący życie.

Informacja o cukrzycy (zarówno 1, jak i 2 typu) pozwala szybko ukierunkować pomoc na zmierzenie poziomu glukozy we krwi. Od razu można podać insulinę lub cukier, w zależności od tego, czego diabetyk potrzebuje. Bez takiej wiadomości udzielanie pomocy znacznie się wydłuży, co jest niebezpieczne dla zdrowia.

Co powinna zawierać informacja medyczna?

– imię, nazwisko
– nazwa choroby
– przyjmowane leki (jeśli często zmieniasz leki, wymień tylko te, które przyjmujesz na stałe)
– grupę krwi
– występujące poważne uczulenia (np. na leki, owady lub produkty spożywcze. Równie ważna dla sanitariuszy medycznych jest informacja, że nie jesteś alergikiem. Umieść skrót „NKA” – „No Known Allergies” – na alercie)
– telefon do bliskiej osoby lub opiekuna (wystarczy przed numerem telefonu umieścić skrót „ICE” – „In case of emergency”, czyli „W razie wypadku”, nie trzeba podawać imienia i nazwiska)

Przykładowo możesz zacząć od treści: „Mam cukrzycę, jeśli zemdlałem wezwij lekarza. Tel. 999 lub 112” i uzupełnij tę wiadomość szczegółowymi informacjami. Jednak nawet skrótowa informacja o chorobie i numer telefonu do lekarza czy opiekuna potrafi uratować życie. Możesz się do niej ograniczyć, jeśli nie występują u ciebie inne dolegliwości, istotne z punktu udzielania pierwszej pomocy.

Zadbaj też o to, aby na liście kontaktów w telefonie komórkowym, znalazł się numer telefonu do najbliższej osoby, która poda podstawowe informacje na temat twojej cukrzycy, przyjmowanych leków czy przebytych chorób. Taka informacja przyda się, jeśli z jakiś powodów zapomnisz zabrać ze sobą alert medyczny lub np. zgubisz portfel, w którym go miałeś.

Jeśli nie wystarczy miejsca na wymienienie wszystkich informacji, napisz „Patrz informacja w portfelu” i umieść na kartce niezbędne wiadomości dotyczące przyjmowanych leków czy osób do kontaktu w nagłych przypadkach.

WSKAZÓWKA: skróty medyczne pozwalają zaoszczędzić ilość miejsca na identyfikatorze. Jeśli masz wątpliwości, jakich skrótów użyć, zapytaj swojego lekarza albo pielęgniarki. 


W jakiej postaci ją nosić?

– karta diabetyka noszona w portfelu lub na łańcuszku
– metalowy nieśmiertelnik z wygrawerowaną informacją
– opaska na nadgarstek (silikonowa, metalowa, stalowa lub sznurkowa)

Gdy zdecydujesz się na identyfikator w postaci karty, koniecznie ją zalaminuj. Dzięki temu będzie trwała i uniknie zabrudzeń. Możesz to zrobić w drukarni oraz punktach ksero.

Często w aptekach takie karty lub opaski są bezpłatne lub wręczane przy zakupie insuliny.


Kartę można wydrukować samemu, opaski i nieśmiertelniki dostępne są w sprzedaży w internecie. Ich przygotowanie nie wymaga wiele wysiłku ani wkładu finansowego, a zapewnia komfort psychiczny oraz podnosi skuteczność udzielanej pomocy.

3 propozycje noszenia alertów medycznych

Alert 11. Alert medyczny

Alert medyczny składa się z płytki oraz bransoletki. Płytka jest ze stali nierdzewnej, a na jej wierzchniej stronie widnieje alarmujący znaczek węża eskulapa. Bransoletka jest zrobiona z rozciągliwego sznureczka.

Producent: www.alerty-medyczne.pl

Alert 22. ICESTRIP SPORT

Na opasce Sport możesz umieścić wszystkie swoje najważniejsze dane, które przydadzą się w krytycznej chwili. Zostaną one wygrawerowane laserowo na identyfikatorze ze stali nierdzewnej, dlatego są trwałe i nie zostaną nigdy zmyte ani starte.

Producent: www.icestripe.pl

Alert 33. Silikonki Medical + Help: opaska medyczna ratunkowa z polem do wpisania informacji

Od wewnętrznej strony opaski znajdziesz specjalne, dyskretne pole na twój napis. Na opasce można wpisać informację wodoodpornym markerem/foliopisem.

Producent: www.sklep.silikonki.pl