Życie seksualne na słodko

Seksualność jest najintymniejszą sferą człowieka, dlatego mówienie o niej jest dla wielu ludzi zbyt wstydliwa i krępująca. Niejednokrotnie jednak cukrzycy zmagają się ze skokami poziomu cukru w trakcie intymnych zbliżeń, z którymi nie są w stanie sobie poradzić. A to może prowadzić do problemów związanych z życiem seksualnym. 

Zaburzenia tego typu rzadko kiedy się rozpoznaje, a zatem rzadko też się je leczy. Tymczasem wielu cukrzyków zmaga się z problemami życia intymnego, u mężczyzn przejawiającego się impotencją.

Męski problem 

Zaburzenia te pojawiają się u ok. 35% mężczyzn, najczęściej około 50. roku życia. Impotencja polega na niemożności erekcji. Cukrzyca bowiem może doprowadzić do uszkodzenia unerwienia, które pełni funkcję przekaźnika dla pobudzenia nerwów wyzwalających wzwód. Lekarze określają ten stan mianem neuropatii układu nerwowego autonomicznego.

Niestety, przyczyn impotencji jest więcej. Można ich upatrywać w zaburzeniach psychogennych i nerwicowych, a także zmianach organicznych, polegających na uszkodzeniach unerwienia autonomicznego miednicy mniejszej na skutek miażdżycy czy działania niektórych leków, np. obniżających ciśnienie krwi. Zdecydowana większość leków hipotensyjnych (obniżające ciśnienie tętnicze krwi) wpływa destrukcyjnie na powstanie wzwodu. Bardzo wysoki poziom cukru we krwi prowadzić może do spadku libido.

Do czynników mogących doprowadzić do impotencji zaliczyć trzeba przede wszystkim stres, lęk oraz depresję. Te niekorzystne dla każdego z nas stany mogą zakłócić prawidłowe wydzielanie się hormonów płciowych i zmienić reakcję mózgu na bodźce. Efektem może być wówczas zaburzenie erekcji.

Kobieca przypadłość

Cukrzyca może wywołać zaburzenia seksualne także u kobiet. Zaobserwujemy wówczas suchość błony śluzowej pochwy, zmniejszoną wilgotność pochwy bądź zaburzenia czucia w okolicy narządów płciowych. Także bakteryjne stany zapalne pochwy. Objawy te mogą nastąpić na skutek wahań glikemii (zwyżki bądź obniżenia). Najskuteczniejszą metodą jest podawanie estrogenów w tabletach nawilżanie sfer intymnych specjalistycznymi kremami.

Nie należy zapominać, że seks to także wysiłek fizyczny, po którym może po prostu pojawić się hipoglikemia (spadek cukru we krwi). Warto jest więc mieć przy łóżku batonik czy sok.

Impotencję można skutecznie leczyć, pod warunkiem podjęcia określonych w tym kierunku działań. Rozmowa z partnerem oraz przezwyciężenie wstydu i wspólna wizyta u lekarza jest pierwszym krokiem do udanego życia seksualnego.