Z cukrzycą w ciąży

Cukrzycą ciążową, czyli GDM (gestiational diabetes mellitus) jest każde zaburzenie węglowodanowe rozpoznane w trakcie trwania ciąży. Choroba ujawnia się zazwyczaj w trzecim trymestrze i ustępuje zaraz po porodzie. 

Cukrzyca ciążowa dotyka około 5-7% ciężarnych. Jeśli chcemy jej uniknąć, warto od razu na początku ciąży wykonać test na obecność cukru i sprawdzać go przez cały okres ciąży. Także po porodzie, najlepiej w okresie sześciu tygodni od narodzin dziecka.

Dwa rodzaje ciężarnych

Jeśli twój ginekolog zdiagnozuje cukrzycę ciążową, na pewno zakwalifikuje cię do jednej z grup ciężarnych cukrzyków. Do grupy G1 bądź G2. Pierwsza grupa ciężarnych dotknięta cukrzycą będzie ją zwalczać za pomocą diet i ćwiczeń, choroba ta bowiem przebiegać będzie u nich łagodnie. Druga grupa potraktowana zostanie poważniej, a lekarz zobowiązany będzie do zaordynowania terapii opartej na insulinie. Ta grupa to pacjentki, nad którymi personel medyczny musi się bardziej pochylić, jest ona bowiem zagrożona wystąpieniem cukrzycy po porodzie.

Ryzyko dla dziecka

Zaburzenia metabolizmu w organizmie matki są oczywiście nie bez znaczenia dla organizmu dziecka. Podstawową energią dla płodu jest glukoza transportowana przez łożysko. Wszelkie wahania stężeń glukozy we krwi matki powodują identyczne zmiany u dziecka. Cały ten proces u płodu jest regulowany przez insulinę płodu. Insulina matki bowiem nie jest w stanie przebić się przez łożysko, a zatem cukrzyca matki na ogół nie wpływa na rozwój embrionalny płodu. Może jednak wpłynąć  na przebieg ciąży – wywołać wcześniejszy poród, czy konieczność wykonania cesarskiego cięcia. Dzieci z takiej ciąży są większe i ważą najczęściej ponad 4 kg. Nie ma natomiast mowy o prostej inklinacji, że dziecko zrodzone z ciąży cukrzycowej, będzie cukrzykiem. Podobnie jak i kobieta, która przeszła przez cukrzycę w ciąży. Zazwyczaj choroba ustępuje samoistnie.

Czynniki ryzyka wystąpienia cukrzycy ciążowej

  • ciąża po 35. roku życia
  • nadwaga lub otyłość
  • nadciśnienie tętnicze
  • predyspozycje genetyczne
  • wielorództwo
  • wystąpienie cukrzycy przy poprzedniej ciąży
  • urodzenie dzieci o masie powyżej 4kg