Leczą i tuczą – owoce pod kontrolą

Doskonale znany jest dobroczynny wpływ owoców na ludzkie zdrowie, jednak często zapomina się, że niektóre z nich zawierają w sobie duże dawki cukru. Fruktoza jest cukrem prostym, który szybko wchłania się do krwi. Aby obniżyć jego stężenie, trzustka jest zmuszona wydzielać duże ilości insuliny. Tak szybkie wyrzuty insuliny nie są korzystne dla naszego zdrowia, ze względu na możliwość wytworzenia się tzw. insulinoodporności. Mając na uwadze niekorzystny wpływ fruktozy na funkcjonowanie organizmu, teoretycznie powinniśmy więc wystrzegać się produktów o dużej zawartości cukrów prostych.

Jeszcze niedawno uważano, że fruktoza jest wręcz idealna dla diabetyków. Najnowsze opinie lekarzy przekonują jednak, że jest wręcz odwrotnie Spożywanie dużej ilości fruktozy zwiększa ryzyko otyłości, wystąpienia podwyższonego ciśnienia, cukrzycy oraz wpływa niekorzystnie na pracę nerek. Wątroba dorosłego człowieka jest w stanie metabolizować 2-3 łyżek fruktozy dziennie (maksymalnie 40g). Pozostała jej część zostaje zmagazynowana w formie tkanki tłuszczowej. Na podstawie tabel zawartości składników odżywczych, można więc łatwo stwierdzić, że spora część owoców w jednorazowej porcji dostarcza więcej fruktozy niż wymaga dzienne zapotrzebowania organizmu. Należy pamiętać, że niektóre owoce mogą być prawdziwymi bombami kalorycznymi, w których ukryte są cukry proste, tak jest np. z bananami, winogronami, czy rodzynkami. Co zatem ze spożywaniem owoców i utartym przekonaniem, że owoce to samo zdrowie?

Złotym środkiem w kwestii jedzenia owoców przez diabetyków jest po prostu ograniczenie ich spożywania. Poddanie się pokusie i chęci zjedzenia dużej ilości na raz może wywoływać niebezpieczne skoki poziomu stężenia glukozy we krwi. Należy pamiętać, że owoce dostarczają, oprócz fruktozy, wielu składników pokarmowych dla naszego organizmu, a często są bogatym źródłem błonnika. Jedzenie owoców przez osoby cierpiące na cukrzycę oznacza możliwość dopuszczania do spożywanych posiłków większej ilości świeżych owoców, jako zastępników innych produktów mocno przetworzonych, bogatych w cukry i węglowodany. Tak dostarczone składniki odżywcze często umożliwiają chorym prowadzenie normalnego trybu życia.